Je chladné zimní ráno, chcete nastartovat…a nic se neděje. Příčinou bývá většinou vybitá autobaterie. To sice znamená, že s autem právě teď nikam neodjedete, ale snadno tuto nepříjemnost vyřešíte. Můžete ale vybití autobaterie předcházet? A co udělat pro to, aby vám vydržela co nejdéle?

Pro nastartování vozidla se spalovacím motorem je akumulátor jednoduše nepostradatelný. Bez elektřiny z autobaterie nemá motor jak začít pracovat, než jeho úlohu při běhu motoru převezme alternátor. Vybitá baterie proto znamená, že vaše auto je dočasně “jen kusem plechu”. V nouzi může stejnou úlohu splnit startování přes kabely, ovšem málokdy má řidič ten luxus, aby tuto možnost mohl využít. Potřebujete k tomu totiž druhé (a pojízdné) auto. A roztlačovat auto z kopce se také chce málokomu. Vždy je lepší vybití baterky zkrátka předejít

Jak dochází k vybití autobaterie? 

Akumulátor může být unavený z více důvodů. Jedním z nich mohou být například zapnutá světla přes noc nebo napájení některých zařízení delší dobu. Příčinou bývají i časté starty s krátkými “popojížďkami”, během nichž se baterie nestačí dobíjet. Zpravidla totiž trvá alespoň 30 minut jízdy, než se akumulátor nabije z běžícího alternátoru. 

Dalším důvodem vybití samozřejmě může být i jen to, že baterie už trpí stářím. Vydržet by vám měla kolem 4-5 let, a pravděpodobně se nedožije více let, i když se o ni budete svědomitě starat. Mnozí řidiči si navíc všímají, že dnešní nové autobaterie se dožijí méně let, než bylo dříve zvykem. 

A proč dochází k problémům s nastartováním hlavně v zimě? Není úplně pravdou, že by zima autobaterii výrazně škodila, ale pokud ji pravidelně nedobíjíte, při mrazech neoddiskutovatelně klesá její kapacita. V zimě je navíc potřeba k nastartování studeného motoru více elektřiny. Nedostatečně nabitá baterie vám tedy v létě leccos odpustí, v zimě ale už můžete zůstat stát na místě.

vybitá autobaterie

Testujte, ať vás vybitá autobaterie nepřekvapí

Pokud s autem delší dobu nejezdíte, měli byste den před plánovanou cestou zkontrolovat napětí autobaterie multimetrem nebo obyčejnou zkoušečkou. Kondici autobaterie vám totiž prozradí hodnota napětí. 

Provozuschopná baterie naměří hodnoty mezi 12,6 až 12,8 V. Nižší napětí znamená, že byste měli baterku dobít a následně znovu napětí zkontrolovat. Pokud totiž nabití se zvýšením voltáže nepomůže, může to znamenat, že už má baterie za sebou mnoho cyklů a blíží se konec její životnosti. Pak byste si měli rovnou pořídit novou. V případě, že už při prvním měření naměříte napětí pod 12 V, ani nemá cenu doufat v její vzkříšení – autobaterie je nenávratně pryč. 

Jak předcházet vybití autobaterie a prodloužit její životnost? 

Pokud s autem pravidelně jezdíte, vaše autobaterie pravděpodobně funguje zcela ukázkově. U sporadicky provozovaných nebo dokonce dlouhodobě stojících aut je potřeba věnovat autobaterii speciální péči, zvláště pokud neparkujete v garáži. Vyplatí se pak autobaterii chránit před extrémním teplem i zimou vyndáním z auta a skladovat ji raději doma. 

Pokud necháváte baterku v autě a alespoň občas auto využijete, nezapomeňte ji čas od času nabít – buď delší jízdou, nebo nabíječkou. Dobrou volbou je nákup “chytré” udržovací nabíječky, která baterii dobije a následně se přepne do udržovacího režimu a průběžně baterii dobíjí podle změřeného napětí.    

Vybití baterie během krátkých cest také bohužel významně urychluje časté využívání klimatizace, vyhřívání sedaček či volantu a dalších vychytávek. Vyvarujte se také zapínání těchto zařízení před startem auta, i když vás to bude stát trochu nepohodlí. 

Autobateriím nesvědčí ani nečistoty a usazeniny v okolí svorek jakéhokoliv původu. Může dojít ke korozi kontaktů a úniku elektrolytu, tedy laicky řečeno “náplně baterie”. V krátkodobém horizontu nemusíte žádné potíže s akumulátorem ani zaznamenat, ale nemůže být pochyb o tom, že životnosti baterie koroze neprospívá. Pokud proti ní nezasáhnete a neodstraníte ji, postupem času se bude rozšiřovat dál.

Pomůže s vybitou autobaterií pojištění? 

Vybitá autobaterie, defekt pneumatiky nebo natankování špatného paliva – to vše jsou nepříjemnosti, se kterými vám může pomoci asistence k vašemu povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění. Pokud se potřebujete nutně vydat na cestu, pracovníci asistenční linky k vám vyšlou pomocníka, který vás nastartuje pomocí kabelů v rámci limitu vaší sjednané asistence. Samozřejmě také můžete využít odtah do servisu, ale připlatit si můžete i za okamžitou výměnu baterie. 

Hledáte pojištění, které vás vytáhne z jakékoliv bryndy? Najděte ty nejlepší nabídky povinného ručení nebo havarijního pojištění s kvalitním krytím na RIXO.cz. Stačí vám k tomu jen 2 minutky a všechny starosti můžete nechat na pojišťovně!