Koupě bytu je jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí vašeho života a možná i tou největší investicí, při které se ale dá udělat hodně chyb. A ty vás zpravidla také vyjdou na spoustu peněz. Jak nechybovat při výběru a na co si dát pozor při koupi bytu? Ta nejdůležitější doporučení vám zde přehledně shrneme.
Faktory, které sledovat při koupi bytu
Zalíbila se vám nabídka realitní kanceláře, už běžíte vyřizovat hypotéku a těšíte se na nové (a hlavně vlastní) bydlení? Ne tak rychle. Nejdříve si v několika krocích ověřte, zda se váš vysněný byt nepromění v noční můru.
Technický stav nemovitosti
Z krásně naaranžovaných fotek bytu na inzertním serveru nepoznáte takřka nic. U bytů jakéhokoliv stáří je proto potřeba se detailně a osobně seznámit se stavem bytu včetně toho, co pouhým okem neuvidíte. Zaměřte se na stav rozvodů vody, elektřiny či plynu, stejně jako na okna, podlahy, zdi nebo izolaci. Nezůstávejte také jen u samotného bytu – zkontrolujte, jak je na tom samotný dům, společné prostory, sklep nebo třeba garáž.
Nečekané výdaje na opravy bytu, který není v nejlepší kondici, vás mohou pronásledovat i roky po nastěhování. Například pokud vinou neodhaleného havarijního nebo zanedbaného stavu rozvodů dojde ke škodě na vaší domácnosti nebo bytu vašeho souseda, ani to nejlepší pojištění majetku vám nemusí pomoci.
Celkové náklady
Aktuálně se možná zaměřujete především na počítání výdajů spojených se samotnou koupí bytu, ale tím ještě nic nekončí. Až se stanete vlastníkem bytu (případně družstevníkem), budete se muset vypořádat nejen s náklady na možné opravy a úpravy bytu, ale také se budete podílet na financování různých oprav stavby, ať už plánovaných či akutních. I s tím je dobré se dopředu seznámit! Pozornost věnujte i energetické náročnosti budovy – zajímejte se, jaké náklady na energie má stávající majitel, abyste po zimě nebyli překvapení z nedoplatku na energiích.
Právní stav nemovitosti
Papírování spojené s koupí nemovitostí baví málokoho, ale právě zde může dojít k těm největším omylům. Možná vás láká ušetřit za služby advokáta a vrhnout se do sepisování smluv podle vzorů z internetu, ale vězte, že pár uspořených tisícovek za zbytečnou chybu při mnohamilionové transakci nestojí.
Co může být při koupi bytu stopkou? Ty nejzásadnější informace vám odhalí katastr nemovitostí, respektive dokument zvaný “list vlastnictví”. Ověřte si, že nemovitost není zatížena zástavním právem banky či jiného věřitele, věcnými břemeny a dalšími omezeními vlastnického práva. A samozřejmě si zde můžete zkontrolovat, že prodávající je opravdu vlastníkem, který s nemovitostí může volně nakládat.
Okolí bytu
Možná je dostupnost veřejné dopravy, obchodů nebo sportovišť jednou z prvních věcí, které při výběru bytu berete v potaz. Vyplatí se ale věnovat trochu času hlubšímu poznání místa, v němž budete trávit podstatnou část vašeho veškerého času. Informujte se nejen u majitele, ale vyhledávejte informace o životě v místě i sami.
Neplánují se v lokalitě nějaké významnější stavební činnosti? Nebude vám vadit ruch přilehlé silnice nebo školy pod okny? Nebudete po pár týdnech otrávení z výhledu do oken sousedního paneláku? Zvažte veškerá pro a proti vybraného bytu, ať se vaše budoucí realita maximálně přiblíží vašim současným představám. Okolí bytu a jeho plánovaný rozvoj navíc může mít výrazný vliv na hodnotu nemovitosti v budoucnu.
Smlouvy a vše kolem
Obáváte se toho, že když se ihned nezavážete ke koupi, někdo jiný vám byt vyfoukne? Nepodepisujte nic za podmínek, se kterými nejste spokojeni a raději dojděte s prodávajícím ke kompromisu. Na co si dát pozor?
V závazné rezervační smlouvě vás může překvapit ustanovení o rezervační lhůtě v délce např. 1 měsíce, která nemusí být dostatečná, pokud teprve vyřizujete hypotéku. Mohlo by se tak stát, že kvůli zbrždění schvalování hypotéky v bance termín koupě nestihnete a budete muset platit smluvní pokutu. Proto se vždy doporučuje domluvit si delší rezervační lhůtu, a to alespoň v délce 3 měsíců.
Rezervační smlouva také určuje základní podmínky, kterými se bude řídit následná kupní smlouva. Všechny zásadní parametry, jako je určení nemovitosti, ceny a další náležitosti si proto přesně stanovte již v rezervační smlouvě, abyste z koupě nemuseli couvat, když dojde na “ostrý podpis”.
Podpis jakéhokoliv dokumentu, ať už jde o rezervační nebo kupní smlouvu, si vždy dobře přečtěte, vyjasněte si veškeré nejasnosti a nechte si vše před podpisem zkontrolovat právníkem – možná odhalí nenápadné kličky nebo slepá místa, kde by mohl vyvstat nečekaný problém.
Jste si jistí, že máte dobře vybráno a řešíte už jen možnosti financování? Najděte nejvýhodnější hypotéku v nezávazném a bezplatném srovnání na RIXO.cz. Stačí zadat několik základních údajů a my vám do minuty ukážeme přehled aktuálních nabídek renomovaných bank.