Horská dobrodružství se mohou během chvilky zvrtnout. Lavina sice není nejčastějším důvodem výjezdů horské služby, o to závažnější jev ale představuje. Když se totiž lavina náhodou utrhne, rozhodují minuty. Když víte, co v takové situaci dělat, zvyšujete své šance na vyváznutí bez následků. 

V Česku nejsou laviny příliš častým jevem a dochází k nim takřka výlučně v oblasti Krkonoš a Jeseníků, a to na strmých svazích. V zahraničí, především v oblíbených Alpách, je ale riziko sesuvu tísíců až desetitisíců tun sněhu vyšší. Ať už se vydáváte na hory kamkoliv, buďte vyzbrojení nejen vhodným vybavením, ale i vědomostmi. 

Lavina a jak se jí vyhnout

Riziko, že se na vás zřítí lavina, se nevyplatí podceňovat. Orientujte se proto při plánování svých aktivit na horách podle aktuálního vyhlášeného stupně lavinového nebezpečí. Jedná se o stupnici od 1 do 5, přičemž 1. stupeň znamená nejnižší riziko laviny a 5. stupeň to nejvyšší. Neznamená to ale, že byste nižší stupně měli brát na lehkou váhu – například už ve 3. stupni nebezpečí je riziko utrhnutí laviny 50 na 50. Vyjet na nebezpečný svah je tedy v této situaci něco jako hodit si korunou. 

Aktuální informace o lavinovém nebezpečí v Česku naleznete na webu Horské služby ČR, a to zvlášť pro Krkonoše a Jeseníky. Pro sledování situace (nejen) v Alpách pak můžete využít každodenně aktualizovanou mapku na webu Asociace evropských lavinových služeb.

Pro základní orientaci vám sledování lavinových stupňů postačí. Obezřetní ale buďte také v případě, že v horách dochází k výraznějším výkyvům teplot, několikahodinovému neustálému sněžení nebo vichřicím. To vše jsou faktory, které mohou pád lavin na strmých svazích spustit. Bohužel ale lavinu může dát do pohybu třeba lyžováním i jediný člověk. Raději než hrát si na vojáka v minovém poli proto v rizikových oblastech na svazích nepodnikejte žádné aktivity, pokud to výstrahy nedoporučují. 

Vybavení, které přijde vhod, když lavina udeří 

Skialpinisté a horští dobrodruzi už dobře vědí, jaké pomůcky jim mohou v případě laviny usnadnit boj o přežití. Lavinová “povinná výbava” zahrnuje takzvaný “pípák”, sondu a lavinovou lopatu. Pípáky (lavinové vyhledávače), které vysílají a přijímají rádiový signál, jsou velmi praktickou vychytávkou. Podle vysílaného signálu lze jiným pípákem lokalizovat člověka v nouzi – ovšem tedy za podmínky, že máte pípák nabitý, zapnutý a těmito zařízeními jsou vybaveni i vaši parťáci či jiní lidé na místě, kteří signál zachytí.

Lavinová sonda v podobě skládací tyče poté slouží k vyhledání zasypaného v až 2-3metrové vrstvě sněhu. A účel lavinové lopaty snad ani není potřeba vysvětlovat. Narazit můžete i na další doporučené pomůcky – například lavinový batoh, u něhož stačí v případě nebezpečí jen zatáhnout za šňůrku a rozbalí se “airbag”. Ten vám může pomoci k tomu, abyste se nesesunuli do hloubky několika metrů, ale zůstali blíže vrchní vrstvě sněhu. Nejde sice o levný kousek, ale pro skialpinisty se jedná o dobrou investici.

lavina

Blíží se lavina? Jak se chránit 

Nejlepší doporučení, jak přežít lavinu? Být od ní co nejdál. Ne vždy ale návštěvníci bílých vrcholků mají takové štěstí. Když se lavina valí na vás, neměli byste panikařit a nehybně stát, ale ideálně odhodit nepotřebné vybavení, co máte při sobě a snažit se masou sněhu “proplout”, případně na lyžích dojet k okraji lavinové dráhy. Principem je zůstat co nejblíže povrchu laviny, což významně zvyšuje šance na přežití. V lavině ovšem nehrozí jen nedostatek kyslíku způsobený zavalením, stejně nebezpečná mohou být zranění způsobená pády a nárazy nebo podchlazení. 

Při zavalení je pak nejdůležitější uvolnit dýchací cesty a nepanikařit. Stejně jako v jakékoliv jiné situaci, kdy je objem kyslíku omezený, je nutné nevyčerpávat ho rychlým dýcháním, které nastává při úzkosti a panice. Často se můžete setkat s radou, abyste si vytvořili rukama před ústy vzduchovou kapsu, nicméně ta vám nemusí poskytnout mnoho času navíc, ale ještě k tomu se vám pod těžkým sněhem nenabízí příliš manévrovacího prostoru. Proto i doporučení odplivnout si, abyste dokázali určit, kde je nahoře a dole, a prohrabat se nahoru či alespoň vystrčit ruku, aby vás záchranáři rychleji našli, nemusí být vždy proveditelné. 

Jak dlouho se dá v bílém pekle přežít? Obecně se uvádí 15 minut, přičemž s každou další minutou se šance snižují. Záleží proto nejen na vaší reakci a kondici, vybavení nebo rychlosti horské služby, ale také na štěstí. 

Do Alp jen s kvalitním cestovním pojištěním

Nejen kvalitní výbava, ale i cestovní pojištění do Alp je nutností, a to nejen pokud vás lákají náročnější sjezdovky. Vždy se může stát, že budete potřebovat akutní ošetření kvůli úrazu či nemoci, které vám nejen zařídí, ale také plně uhradí pojišťovna ze sjednaného cestovka, respektive pojištění léčebných výloh s limitem plnění alespoň 5 milionů korun. Toto pojištění vám pomůže, ať už se vám něco přihodí při lyžování nebo vám nesedne hotelová kuchyně. A stejně tak se z pojištění hradí i zásah horské služby nebo například transport vrtulníkem do nemocnice. V takovém případě nemusí jít o levnou záležitost, sledujte také výši sublimitů pojištění pro zásah horské služby nebo převoz do nemocnice.

Nezapomínejte ale také na pojištění rizikových sportů, pokud plánujete sportovní aktivity provozovat mimo vyznačené trasy nebo máte v plánu vyzkoušet zmíněný skialpinismus.

Pojištění rizikových sportů nabízí všechny pojišťovny, u nichž si můžete sjednat cestovko. Nezapomeňte se nejprve ale podívat, jaké sporty v určité skupině rizikovosti konkrétní vybraná pojišťovna kryje. U každé z nich se totiž může posouzení lišit. Někde můžete mít totožné aktivity zařazené v základním pojištění rekreačních sportů a u jiné už je nutné si je připojistit jako rizikové

Na horách se hodí mít v rámci cestovního pojištění i připojištění odpovědnosti za škodu. Přece jen na sjezdovkách nejste sami a snadno se může stát, že nárazem zraníte jiného člověka. A pozor, v Itálii je pro vstup na sjezdovky sjednání pojistky “na blbost” povinné.

Ať už jedete lyžovat na Slovensko, do Rakouska, Švýcarska, Francie nebo třeba zmíněné Itálie, nezapomeňte na sjednání cestovního pojištění, které vás ochrání na kopci i mimo něj. Jak na to? To nejvýhodnější a nejkvalitnější pojištění najdete už během jedné minutky na RIXO.cz.