Dálniční známka Polsko, respektive řidiče na polských dálnicích, nepostihuje – místo toho se na zpoplatněných úsecích vybírají dálniční poplatky. Kdo je musí platit, na kolik vás mýtné vyjde a jak se platí? Vše vám shrneme v našem článku.

Zpoplatnění dálnic v Polsku

Začněme dobrou zprávou: většina dálnic v Polsku je pro majitele osobních aut a motorek zcela zdarma. V Polsku, stejně jako například v Německu nebo Francii, se jízda jen na některých vyjmenovaných úsecích tamních dálnic nepodmiňuje dálniční známkou, ale dálničními poplatky (mýtným). Výběr mýtného funguje tak, že při vjezdu do zpoplatněného úseku si vezmete lístek, který zase vrátíte u mýtné brány při výjezdu z dálnice či zpoplatněného úseku a zaplatíte příslušný poplatek podle skutečné ujeté vzdálenosti – ať už v polských zlotých, eurech nebo třeba platební kartou.

Mýtné se na vyjmenovaných úsecích dálnic v Polsku vztahuje na motocykly a vozidla do 3,5 t a samozřejmě i vozidla nad 3,5 t. K úhradě poplatků jsou využívány především mýtné brány, za některé úseky lze mýtné zaplatit také pomocí aplikace. Jak se v tom vyznat? Přinášíme vám přehled plateb pro motocykly a osobní vozidla do 3,5 t níže. Vozidla nad 3,5 t podléhají platbě dálničních poplatků nejen na níže uvedených úsecích, ale všech dálnicích na území Polska. 

Jaké úseky dálnic v Polsku podléhají zpoplatnění a kolik činí dálniční poplatky?

Dálnice A1

Úsek Rusocin (Gdańsk) – Nowa Wieś (Toruń)

Web: a1.com.pl

Způsob platby: mýtná brána a aplikace Amber One

Sazba Celý úsek
Poplatek pro motocykly0,16 zł/km29,90 zł
Poplatek pro osobní automobily0,16 zł/km29,90 zł

Dálnice A2

Úsek Świecko – Konin

Web: autostrada-a2.pl

Způsob platby: mýtná brána

Sazba Celý úsek
Poplatek pro motocykly0,25 zl/km63 zl
Poplatek pro osobní automobily0,43 zl/km108 zl

Dálnice A4

Úsek Katowice – Kraków

Web: autostrada-a4.com.pl

Způsob platby: Mýtné brány

Základní sazba Celý úsek
Poplatek pro motocykly8 zl16 zl
Poplatek pro osobní automobily16 zl32 zl

Povinná výbava v Polsku

Na cestách do Polska si vystačíte s výbavou, kterou s sebou běžně vozíte po Česku – stačí zde totiž mít povinnou výbavu podle předpisů země, kde je vozidlo registrováno. Pokud se ale chcete řídit místními předpisy, vězte, že povinná výbava v Polsku obsahuje výstražný trojúhelník, reflexní vestu a také hasicí přístroj. Ten u nás patří pouze do doporučené výbavy, naopak v Polsku je doporučená zase (v ČR povinná) autolékárnička. U motocyklů pak není potřeba vozit nic z výše uvedeného, ale Polsko stejně jako ČR vyžaduje, aby měl řidič i případný spolujezdec bezpečnostní helmu.

dálniční poplatky Polsko

Na co před cestou do Polska nezapomenout?

Nenechte se zaskočit silniční kontrolou a mějte s sebou zelenou kartu, tedy doklad prokazující platné povinné ručení k vašemu vozidlu. Od 1. 1. 2025 ji s sebou nemusíte vozit v papírové podobě, stačit vám bude digitální forma – třeba stažené PDF v mobilu nebo v mobilní aplikaci. To ostatně platí pro všechny státy EU

Ať už navštěvujete Polsko kvůli lyžování, koupání či objevování historie, nezapomeňte na sjednání cestovního pojištění. Vaše kartička pojištěnce, tedy Evropský průkaz zdravotního pojištění, zde sice platí, ale zajistí vám pouze přístup k nejnutnější lékařské péči. Cestovní pojištění, respektive pojištění léčebných výloh, vám ale dokáže pokrýt akutní návštěvu v nemocnici, ať už budete mít jakékoliv zdravotní potíže. Nabízí se vám také celá řada připojištění.

Na dovolenou autem byste si rozhodně měli připojistit asistenci k vozidlu v zahraničí. Nečekaná technická porucha, defekt pneumatiky nebo dokonce dopravní nehoda vás zkrátka může potkat kdekoliv. Tak si cestovní pojištění rovnou pojďte sjednat!