Pokud nepatříte mezi malé procento řidičů, kteří si nechtějí přidělávat starosti s výměnou pneu a zvolili celoroční variantu, čeká přezutí zimní sady pneu na letní pneumatiky i vás. Proč neotálet a co se může stát, když si na autě necháte zimní pneumatiky takzvaně “na dojetí”?
Co se v článku dozvíte?
Včasné přezutí pneumatik řidiči řeší především před zimou – přece jen nehoda na zledovatělé vozovce kvůli letním pneumatikám končí nejen vysokou pokutou, ale také i odmítnutím výplaty plnění ze strany pojišťoven. Může nastat nějaký problém i v opačném případě?
Povinnost zimních pneumatik končí 31. března
Co po vás zákon vlastně vyžaduje? Předpisy jasně říkají, že od 1. listopadu do 31. března máte povinnost mít na vozidle obuté zimní pneumatiky v případě, že se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu nebo náledí. Zbytek už je v podstatě na vás.
Nevadí, že nemáte na zimní sadu přezuto ještě v půli listopadu, pokud panuje příjemné podzimní počasí – stejně tak strážcům zákona nemůže vadit, že na apríla vyjedete na letních pneumatikách, i kdyby byla silnice zasypaná 10 centimetry čerstvého sněhu. Tedy alespoň v případě, že se na této silnici nenachází speciální dopravní značka “Zimní výbava” se symbolem sněhové vločky – ta může být v platnosti i mimo zákonem vymezené období.
Kdy přezout na letní pneumatiky?
Pokud hledáte odpověď na otázku, kdy přezout na letní pneumatiky, v zákoně ji nenajdete. Stačí se řídit pouze počasím, ale nenechte se zmást příchodem prvních jarních dnů. Doporučuje se obout letní pneumatiky až v momentě, kdy teploty vzduchu několik po sobě jdoucích dnů ve dne ani v noci neklesnou pod 7 °C a nehrozí tak nečekané sněžení ani zrádné ranní mrazíky.
Podmínky pro letní pneumatiky
Nepodceňujte kontrolu stavu vašich pneumatik – stejně jako u zimních je potřeba dodržet určitou minimální hloubku dezénu. Ta pro letní pneumatiky činí 1,6 mm – za nedodržení minimální hloubky můžete dostat 5 trestných bodů na vaše bodové konto a pokutu až do výše 10 000 Kč. Nové letní gumy mají hloubku dezénu 7-8 mm, pokud už tedy na té samé sadě nejezdíte 5. sezónu, nemusíte se příliš bát, že byste předpisovou hloubku nedodrželi. Po 6 letech od data výroby, které najdete vyražené na bočnici pneumatiky, už ale rozhodně kupte novou sadu.
Vždy se hodí u jakýchkoliv použitých pneumatik ověřit, zda už nejsou příliš sjeté, nebo dokonce deformované – pamatujte, že zákonné minimum rozhodně není optimum a pneumatika se vzorkem pod 3 mm už ztrácí své požadované vlastnosti, jako je stabilita nebo přilnavost.
Samozřejmostí, kterou nesmíme vynechat, je také kontrola předepsaného tlaku v pneumatikách a dále i výběr správné velikosti pneu podle údajů zapsaných v technickém průkazu. Pokud totiž obujete nesprávný rozměr pneu, můžete se dostat do problémů se zákonem i pojišťovnou, pokud dojde k nehodě.

Proč v létě nedojíždět zimní pneumatiky?
Dojet opotřebované zimní pneu v létě a pak se s nimi rozloučit není dobrý nápad. Používání zimních pneumatik v letní sezóně není zakázané, ale rozhodně se nedoporučuje. Zimní pneumatiky zkrátka na vyšší teploty nejsou stavěné, rychleji se v nich opotřebovávají a výsledkem je nejen krátká životnost a zvýšená spotřeba paliva, ale i prodlužování brzdné dráhy, nestabilita v zatáčkách a horší ovladatelnost.
To vše jsou faktory, které mohou přispět k nehodě, nebo ji jednoduše celou zapříčinit – a to jak na mokru, tak na suchu. V zásadě jediná situace, kdy při vyšších teplotách překoná zimní pneumatika tu letní, nastává při jízdě v blátě. A to zkrátka není pádný důvod, proč byste měli zbytečně zimní pneu trápit v provozu od jara do podzimu.
Nehoda na zimních pneumatikách v létě: Co na to pojišťovna?
Obecně můžeme říct, že policie i pojišťovna vás při řešení škody z povinného ručení nemůže trestat za něco, co po vás nevyžaduje zákon. Tedy zimní pneumatiky jako takové vám v létě nezadělají na žádný problém, pokud dodržíte požadovanou minimální hloubku dezénu pneumatik. Podobně tomu je i u havarijního pojištění.
Myslete vždy na to, že pojišťovna při nehodě zkoumá, jaká byla příčina nehody a v případě, že se zjistí, že jste měli v okamžiku zaviněného střetu nevhodné obutí – například nesprávný rozměr nebo příliš sjeté pneumatiky, kvůli kterým jste nedokázali včas dobrzit, může pojišťovna plnění z havarijka krátit nebo úplně odmítnout a škodu z povinného ručení vymáhat po vás.
Z toho vyplývá jediné – na pneumatikách se nevyplatí šetřit a rozhodně je lepší obětovat pár tisíc korun za novou sadu pneumatik, než zbytečně riskovat. Na čem se ale šetřit vyplatí? Na vašem autopojištění. Najděte to nejlevnější povinné ručení a nejvýhodnější havarijní pojištění během pár kliků na RIXO.cz. Stačí vám k tomu jen 2 minuty!