Kamera do auta je pro mnoho řidičů nepostradatelným pomocníkem, který jim dodává klid pro případ, že jejich auto někdo poškodí na parkovišti a ujede, nebo třeba podpoří jejich tvrzení o zavinění dopravní nehody jiným řidičem. Jak podle zákona můžete palubní kameru využívat a v jakých zemích si dát pozor, abyste nedostali pokutu?
Co se v článku dozvíte?
Kamera do auta a pravidla v ČR
Dobrá zpráva na začátek: V České republice je používání palubních kamer v autech naprosto legální a záznamy z nich standardně využívají policisté i pojišťovny jako důkazní materiál při řešení dopravních nehod, vandalismu nebo jiných případů. Kamerové záznamy pomohou například prokázat zavinění nehody některým z účastníků nebo identifikovat vozidlo, které od nehody ujelo.
Určité mantinely v používání palubních kamer ale přece jen v předpisech najdete. Zásadní pravidlo, že kamera nesmí bránit řidiči ve výhledu, určitě respektujte. Zároveň by poloha kamery neměla bránit bezpečnostním prvkům a funkcím (například vystřelení airbagu či otáčení zpětného zrcátka). Ale pozor si dejte také na zachování soukromí třetích osob, a to především při zveřejnění záznamů, kde nesmí být rozeznatelné jak osoby, tak ani registrační značky vozidel.
Palubní kamera v zahraničí: Kde ano a kde ne?
Podobně jako v Česku je kamera do auta zcela legální součástí výbavy například na Slovensku, v Polsku, Itálii a celé řadě dalších zemí. Pojďme se podívat na jednotlivé státy Evropy, kam se Češi vydávají často a palubní kameru mohou v autě klidně nechat. Nutné je ale ve všech případech vždy myslet na ochranu soukromí osob.
- V podstatě stejná pravidla jako v ČR se uplatňují v následujících zemích: Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Dánsko, Estonsko, Finsko, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Makedonie, Malta, Moldavsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španělsko, Turecko, Velká Británie.
Několik evropských zemí má speciální režim pro používání záznamů z kamer, ale jejich samotné využití je legální.
- Belgie zakazuje zveřejňování záznamů, samotné používání kamery je přípustné.
- Francie povoluje použití kamer, ale záznam nesmíte zveřejnit, lze ho použít pouze pro soukromé a vyšetřovací účely.
- Maďarsko umožňuje použití kamer a natáčení v nízkém rozlišení, ale provedené záznamy je povoleno uchovávat jen 5 pracovních dnů a je povinné je zabezpečit před zneužitím.
- Řecko povoluje používání autokamer, nelze ale zveřejňovat záznamy. Je možné je použít pouze při vyšetřování škodních událostí.
Kde kamera do auta neprojde?
- Lucembursko nezakazuje, abyste měli palubní kameru v autě, ale používat ji k pořizování záznamů jízdy nesmíte – jedná se o protizákonné jednání, za které můžete dostat pokutu.
- Portugalsko má zcela nejtvrdší regulace v oblasti používání palubních kamer v autě ze všech států Evropy. Nelegální je už jen pouhé vlastnictví této kamery!
- Rakousko kamery sice nezakazuje úplně, její používání je nicméně velmi omezené (pouze pro osobní účely bez záznamů nepřetržitého provozu a veřejných prostranství ad.) a pořízený záznam není v Rakousku pro policii akceptovatelným důkazním prostředkem. Pokuty za nedodržení podmínek jsou vysoké – téměř likvidační – dosahovat totiž mohou až do výše 10 000 EUR. Nevyplatí se proto riskovat a kameru zde pro vlastní dobro nepoužívejte.
- Švédsko reguluje už samotnou instalaci kamer a je nutné mít pro její umístění do auta povolení. I při získání povolení je navíc využití záznamů omezené pouze na soukromé účely.
- Švýcarsko upravuje používání kamer také přísně, zapnout kameru je totiž možné jen v případě, že pro to máte zákonný důvod. Prakticky byste tedy mohli pořizovat jen záznam dopravní nehody, což v osudném okamžiku takřka jistě nestihnete. Je zde tedy bezpečnější nepoužívat kameru vůbec.

Kamera v autě: Na co myslet?
Palubní kamera vám může ušetřit mnoho starostí, pokud dojde k dopravní nehodě nebo vandalismu, ale nejde o všemocný nástroj. Zvlášť, pokud jde o úhradu vzniklých škod. Myslete na to, že pokud se stanete spoluviníkem nehody nebo je nehoda plně zaviněná vámi, pomůže vám jen havarijní pojištění. Stejně tak je tomu v případě, že máte k dispozici záznam, jak vaše auto někdo poškozuje, ale nepodaří se pachatele vypátrat – tudíž nebudete mít po kom vymáhat náhradu škody. Pomocnou ruku pak můžete očekávat pouze od pojišťovny.
Kvalitní havarijní pojištění nemusí být zbytečně drahé – stačí jen vědět, kde najít to nejvýhodnější. Zkuste to třeba ve srovnání na RIXO.cz a už za minutu získáte ty nejlepší nabídky pojišťoven právě pro vás a vaše vozidlo. Tak do toho!