Dálniční známka v Německu není a na motorce i v autě můžete brázdit německé dálnice zcela zdarma. Kdo ale musí platit dálniční poplatky a na co před cestou autem do Německa nezapomenout? To nejdůležitější vám shrneme v tomto článku.

Kdo platí dálniční poplatky v Německu

Motocykly a vůbec všechna vozidla do 3,5 t jsou od placení dálničních poplatků osvobozena, jinak řečeno jízda po německých autobahnech je v roce 2025 stále ještě bezplatná. Vozidla nad 3,5 t se však nevyhnou uhrazení dálničních poplatků (mýtného). Dálniční poplatky se platí elektronicky prostřednictvím webu www.toll-collect.de či stejnojmenné mobilní aplikace. Dosud tedy žádná německá dálniční známka neexistuje, což by se ale v horizontu několika let mělo změnit. 

Pro všechna vozidla se pak placení mýtného aktuálně vztahuje na dva severoněmecké tunely (Herren v blízkosti Lübecku a Warnow nedaleko Rostocku). 

Místo dálniční známky vás potrápí emisní plaketa

V některých městech v Německu (ale i Francii nebo třeba Španělsku) je pro vjezd autem vyžadována ekologická známka, respektive emisní plaketa vydávaná v červené, žluté nebo zelené. Nejde ale jen o to, že musíte známku Umweltplakette koupit a nalepit na čelní sklo. Větší německá města, která tuto povinnost zavedla, už povolují vjezd do tzv. ekologické zóny pouze vozidlům se zelenou emisní plaketou

Je tedy vždy nutné ověřit, zda je emisní plaketa vyžadována, a zajistit si emisní plaketu v zelené barvě, jinak vám bude do vyjmenovaných měst vjezd zakázán. Možná vás ale potěší, že v oblíbených Drážďanech či Norimberku se zatím žádné emisní plakety pro vjezd do města nevyžadují. 

Pokud si emisní plaketu za zhruba 300-500 Kč pořídíte, můžete ji využívat neomezeně, nemá totiž žádné omezení platnosti. A kde koupit emisní plaketu do Německa? K dostání je na německých, ale i českých stanicích technické kontroly nebo si ji můžete pořídit pohodlně online, například na e-shopu ekologickaznamka.cz. Nákup emisní plakety nepodceňujte, bez ní můžete za jízdu v nízkoemisní zóně dostat pokutu až ve výši 100 EUR.

Povinná výbava v Německu 

V Německu platí jiná pravidla pro tamní registrovaná vozidla a vozidla registrovaná v cizině. S českou registrační značkou po vás tedy nikdo nebude vyžadovat povinnou výbavu podle německých předpisů. Nicméně, povinná výbava ČR a Německa je téměř totožná – oproti té naší naopak ani neobsahuje autolékárničku a nic tedy dokupovat nemusíte.

Co by vás ovšem zaskočit mohlo, je fakt, že pokud máte zapnutou navigaci, nesmíte mít aktivované hlášení o měření rychlosti. Stejně tak zde platí přísný zákaz využívání radarových detektorů. 

dálniční poplatky německo

Na co myslet před cestou do Německa? 

Nezapomeňte doma řidičák a zelenou kartu, která prokazuje platnost vašeho povinného ručení. Zelenou kartu už nemusíte vozit ve fyzické podobě, od 1. 1. 2025 vám totiž po celé Evropské unii stačí její digitální forma. Nicméně, jistota je jistota a papírová zelená karta se vám do auta určitě vejde. 

Jedete do Německa jen na skok? I v takové situaci nezapomínejte na sjednání cestovního pojištění. V případě, že byste nešťastnou náhodou utrpěli zranění vyžadující lékařské ošetření, cestovní pojištění vám zajistí přístup k akutní zdravotní péči a také pokryje související náklady.

Kromě toho ale cestovní pojištění také může chránit vaši peněženku například v případě, že v zahraničí někomu způsobíte škodu. Stačí si jen k základní pojistce přihodit připojištění odpovědnosti za škodu způsobenou 3. osobě v zahraničí. A sjednat si k němu můžete také připojištění asistence k autu v zahraničí. To využijete při nenadálé poruše, dopravní nehodě i obyčejném defektu pneumatiky. Kvalitní cestovní pojištění navíc nestojí majlant, zvládnete ho pořídit už za 10 Kč za den. Pojďte si cestovní pojištění do Německa rovnou srovnat!