Ať už se do zahraničí vydáte autem jednou za rok nebo pendlujete pravidelně, můžete se kdykoliv a kdekoliv stát účastníkem dopravní nehody. A možná budete ve stresu ještě o to víc, že nebudete vědět, jak se dopravní nehoda v zahraničí řeší. Seznamte se se správným postupem v našem článku.
Jak postupovat v případě nehody v zahraničí?
První kroky po nehodě jsou vždy stejné, nehledě na stát, kde se neštěstí událo. Nezáleží na tom, zda nehodu zaviníte vy, nebo jste naopak poškozeným – vždy byste nejprve měli zastavit na bezpečném místě, zapnout výstražná světla, obléct si reflexní vestu a umístit výstražný trojúhelník alespoň 50 metrů od vozidla, případně 100 metrů na dálnici. Ne vždy k tomu sice najdete na vozovce prostor, ale je dobré vědět, že například v Německu je předpisová vzdálenost trojúhelníku od vozidla dvojnásobná oproti výše uvedeným vzdálnostem.
Samozřejmě také bezodkladně volejte linku 112 v případě, že došlo ke zranění jakéhokoliv z pasažérů. Jiné číslo si pravděpodobně nebudete muset pamatovat, tísňová linka 112 je univerzální pro všechny státy EU i další evropské země.
Volat policii se vyplatí vždy
Obecně je nutné volat policii v případě, že došlo k vyšším škodám na vozidle (nad 100 000 Kč), zranění nebo úmrtí jiné osoby, neschopnosti se dohodnout s dalším účastníkem nehody nebo třeba pokud nehoda zapříčinila omezení provozu na vozovce. Nicméně i v případě, že dopravní nehoda nebyla vážná a podle předpisů konkrétní země není potřeba policii volat, je možné její přivolání jen doporučit.
S policejním záznamem a ověřenou identifikací účastníků nehody se budou nároky na náhradu škody prokazovat mnohem lépe. Pamatujte, že při komunikaci s orgány státu můžete využít služeb tlumočníka (například vám může pomoci asistenční linka pojišťovny) a neměli byste podepisovat nic, čemu dobře nerozumíte. Pokud se v takové situaci ocitnete, uveďte do protokolu vlastní vyjádření o nehodě v češtině. Stejně postupujte také v případě, že policii nevoláte a pouze vyplňujete tzv. euroformulář, neboli záznam o nehodě. Proveďte také vlastní fotodokumentaci nehody a škod na vozidlech.
Dopravní nehoda v zahraničí a řešení škody
Co dělat, když nehodu v zahraničí zavinil cizinec
Nehodu jste nezavinili vy, ale občan jiného státu? Vždy si dobře poznamenejte údaje o účastnících nehody, kontaktní údaje, stát registrace vozidla, registrační značku vozu a název pojišťovny, u které má viník nehody sjednané povinné ručení – pokud se budete domáhat náhrady škody, všechny tyto informace využijete. Pojistiteli (tedy pojišťovně) viníka nahlašte škodní událost a doložte veškeré potřebné dokumenty. Obrátit se můžete přímo na zahraniční pojišťovnu, nebo také její českou pobočku.
V případě, že si s nahlášením škody u zahraniční pojišťovny nevíte rady a pojišťovna nemá pobočku v Česku, může být pohodlnější variantou obrátit se na škodního zástupce zahraniční pojišťovny v ČR. Kontakt na společnost, která vystupuje v roli škodního zástupce konkrétní pojišťovny, naleznete na webu České kanceláře pojistitelů v sekci Vyhledávání škodních zástupců pro zahraniční pojistitele v ČR. Instituci, kterou vám web vyhledá, můžete škodní událost nahlásit rovnou místo složitého jednání se zahraniční pojišťovnou.
Tip RIXO.cz: Víte, že když si k povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění přidáte pojištění přímé likvidace, stačí nahlásit nehodu pouze vaší pojišťovně? Díky tomuto připojištění vám při nezaviněné nehodě vaše pojišťovna vyplatí náhradu škod ihned a poté vše ostatní vyřeší sama s pojišťovnou viníka. A kolik takové pojištění stojí? Srovnejte si ceny autopojištění na RIXO.cz a zjistěte přesnou cenu pro vás během dvou minut!
Co dělat, když jste nehodu v zahraničí způsobili vy
Pokud jste byli vy viníkem dopravní nehody a způsobili tak škodu na majetku či újmu na zdraví občanovi jiné země, nahlaste pojistnou událost ve své pojišťovně a doložte veškeré potřebné dokumenty. Stejně jako vy by měl nehodu vaší pojišťovně nahlásit také poškozený, kterému bude z vašeho povinného ručení pojišťovna škodu vyplácet. Měli byste mu tedy předat veškeré informace nutné pro přesnou identifikaci vás, vozidla i vaší pojišťovny.
Co dělat, když vám škodu způsobil neznámý řidič nebo nepojištěný řidič v zahraničí
V případě, že viník od nehody v zahraničí ujel a nepodařilo se ho vypátrat nebo nemá uzavřené platné pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla (tedy povinné ručení), o odškodnění je nutné se domáhat u kanceláře pojistitelů státu, na jehož území se nehoda stala. Vyhledat tedy musíte zahraniční ekvivalent ČKP, a to například na webu Rady kanceláří, která sdružuje evropské kanceláře pojistitelů. Názvy místních institucí a kontaktní údaje naleznete na přehledné mapě. Pokud budete potřebovat nasměrovat, jak škodu u zahraniční kanceláře nahlásit, můžete se obrátit také na naši ČKP, která vám s postupem poradí.