Pojistit mobilní telefon může být pořádný oříšek. Svého chytrého pomocníka ani s tím nejlepším pojištěním nemusíte stoprocentně ochránit. S čím počítat, když přemýšlíte o sjednání pojištění mobilního telefonu? Vše vám vysvětlíme. 

Právě se na e-shopu poohlížíte po novém telefonu, už ho máte v košíku a přemýšlíte, jestli zakliknout i nabídku pojištění telefonu proti rozbití a krádeži? Pár korun navíc k investici v řádu tisíců až desetitisíců korun vám může připadat jako parádní volba. Nejprve se ale seznamte s tím, jak toto pojištění funguje.

Pojištění mobilního telefonu proti rozbití a krádeži

Tato pojistka, kterou takřka vždy naleznete v nabídce prodejců mobilních telefonů, kryje jak krádež, tak poškození mobilního telefonu – ale jen když k nim dojde z vyjmenovaných příčin. Jde zpravidla o pády, zkrat elektrických obvodů (například při nabíjení), vniknutí kapaliny do mobilu a případně i mechanická poškození způsobená vaší nešikovností nebo nedbalostí. 

Abyste dostali plnění od pojišťovny, škody na vašem telefonu musí vzniknout nahodile a nesmí být samozřejmě úmyslné. Navíc také zpravidla musí jít o funkční poškození způsobené určitou “nehodou”. Nemůže jít jen o důsledky běžného opotřebení nebo kosmetické vady, jako jsou škrábance nebo oděrky. Obyčejnou ztrátu mobilu nebo jeho poškození zvířetem pojištění nepokryje, stejně jako vady, které je potřeba reklamovat u výrobce. 

Limit pojistného krytí se zpravidla nastavuje na pořizovací cenu vašeho telefonu a vždy byste měli počítat také se spoluúčastí. Na případné škodě se tedy budete – alespoň částečně – podílet také. Nejčastěji se stanovuje spoluúčast ve výši 10 % ze zvoleného limitu plnění. 

A na kolik vás samotné pojištění vyjde? Pojistka s limitem krytí 15 000 Kč vás může vyjít na 500-800 Kč ročně. To není úplně malá částka – a to především proto, že rozbití mobilního telefonu zkrátka není žádná vzácnost. Pravděpodobnost, že vám pojišťovna bude muset plnit, je zde poměrně vysoká. 

pojištění mobilní telefon

Mobilní telefon může někdy zachránit i pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti chrání vybavení vašeho bytu nebo domu i vaše osobní věci. Váš mobilní telefon je pak chráněn stejně, jako třeba vaše televize, počítač nebo jiná elektronika ve vaší domácnosti. Rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním mobilního telefonu proti rozbití a krádeži ale netkví jen v rozsahu pojistky, ale i v krytých rizicích. 

Hlavní úlohou pojištění domácnosti je totiž ochrana proti krádeži či vloupání a živlům, jako je požár, povodeň a záplava a další katastrofy, které mohou postihnout jak samotnou nemovitost, tak i vnitřní vybavení domácnosti. Váš mobil je tak chráněn, pokud dojde u vás doma k nějaké patálii, ale navíc pojistka chrání věci tvořící vaše vybavení domácnosti i mimo bydliště. Plnění dostanete, pokud dojde k odcizení mobilu při vloupání, ale na pojistku se můžete spolehnout, i když jste zrovna i mimo domov. Pojistka vám zaplatí škody, když se například stanete na ulici obětí loupežného přepadení. Ale pozor, prostá krádež kapsářem bývá v tomto případě z pojištění vyloučena

Pokud už pojištění domácnosti máte, můžete počítat s tím, že váš mobil je automaticky vaším pojištěním krytý. Nemusíte ani myslet na nastavení limitu plnění pro váš mobil. Použije se zde celková pojistná částka, na kterou jste ocenili svou domácnost při sjednávání smlouvy. A cena pojištění domácnosti s pokrytím všech důležitých rizik bývá podstatně příznivější, než kterou můžete očekávat u pojištění mobilního telefonu proti rozbití. Pojištění domácnosti s pojistnou částkou ve výši 600 000 Kč vás vyjde zhruba na 1 200 Kč ročně.

Kolik může stát pojištění domácnosti pro vás? Zjistěte to během minuty ve srovnání na RIXO.cz! 

Kamarád mi rozbil telefon: jaká pojistka pomůže? 

Škody, které jste vy způsobili na majetku jiných osob nebo je naopak někdo způsobil vám, pokryje pojištění občanské odpovědnosti. Pokud vám někdo nedopatřením rozbil telefon, škody po něm můžete vymáhat. A právě zde může přijít vhod pojištění občanské odpovědnosti s připojištěním škod na drobné elektronice

Bohužel, pokud vám mobilní telefon rozbijí děti či manželka, vězte, že jejich odpovědnostní pojištění se zde uplatnit nemůže – škody způsobené osobám bydlícím v jedné domácnosti pojistka neuhradí. A samozřejmě ani vaše pojistka “na blbost” vám u poškození vašeho vlastního majetku narozdíl od dvou výše jmenovaných druhů pojištění nepomůže. Vždy se vztahuje na škody, které způsobíte vy třetím osobám. 

Pojištění občanské odpovědnosti patří mezi základní pojištění, které by si měl sjednat úplně každý. Pomůže vám třeba v případě, kdy omylem shodíte věci z regálu v obchodě, vytopíte byt pod vámi nebo se srazíte s lyžařem na sjezdovce. A navíc vás pojistka vůbec nevyjde draho – pojištění s limitem krytí 10 milionů Kč můžete sehnat už za pětistovku ročně. Zkuste si ho srovnat a uvidíte sami!