Doufáme, že “tahák” v podobě dnešního článku nebudete nikdy potřebovat. Jenže dopravní nehody jsou běžnou součástí silničního provozu a se znalostí správného postup snadněji zachováte chladnou hlavu (ať už sedíte za volantem, na sedadle spolujezdce nebo bouračku sledujete z chodníku). Pohotové jednání v takových chvílích pomáhá zajistit bezpečnost, minimalizovat škody a efektivně vyřešit papírování spjaté s incidentem.
TIP: Dobře víme, jak ve stresové situaci (ne)funguje hlava. Proto jsme tu pro vás nejen při sjednávání pojištění, ale i během pojistných událostí. Netrapte svůj mozek ani vyhledávač a obraťte se na naši nonstop linku +420 233 089 233. Naši specialisté vás provedou kritickou situací a poradí vám, co dělat, kam volat nebo jakou máte vlastně pojišťovnu. Našim klientům jsme k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
Co dělat bezprostředně po nehodě
Zastavte vozidlo na bezpečném místě, zapněte výstražná světla a vypněte motor. Před opuštěním vozidla si oblečte výstražnou vestu, opatrně vystupte a co nejrychleji se přemístěte na bezpečné místo (např. za svodidla).
Nezapomeňte umístit výstražný trojúhelník! Jeho vzdálenost od auta záleží na tom, kde k nehodě došlo. Vždy platí, že trojúhelník pokládáme asi 1 metr od krajnice.
- Silnice: min. 50 m od auta
- Dálnice: min. 100 m od auta
- Zatáčka: před zatáčkou
Jak poskout první pomoc
Zkontrolujte, zda někdo z účastníků nehody nepotřebuje poskytnout první pomoc. Podle situace zvolte vhodný způsob přivolání pomoci. Při zranění volejte 155. Při těžkých a hromadných nehodách volejte 112 a postupujte podle rad operátora linky.
Kdy je potřeba volat policii
Policie musí sepsat protokol o dopravní nehodě, pokud:
- je někdo zraněný (neignorujte ani menší poranění) nebo dojde k usmrcení;
- dojde k hmotné škodě na některém ze zúčastněných vozidel (včetně přepravovaných věcí) převyšující částku 100 000 Kč (škoda přesahující uvedený limit musí být způsobena alespoň na jednom z havarovaných vozidel);
- došlo k poškození majetku třetích osob (jako je plot, zahrada nebo dům) v jakékoliv výši;
- došlo k poškození pozemní komunikace, její součásti nebo jejího příslušenství (svodidla, dopravní značení …), obecně prospěšného zařízení (např. železniční signalizační zařízení) nebo životního prostředí (např. při úniku provozních kapalin);
- nebudete moci vlastními silami zabezpečit obnovení provozu;
- se s účastníky nehody nedohodnete na vyplnění společného Záznamu o dopravní nehodě, účastník odmítá předložit dokumenty nezbytné pro vyplnění (řidičský průkaz, technický průkaz, zelenou kartu);
- máte podezření, že nehoda byla zaviněna úmyslně, mohlo se jednat o trestný čin nebo máte podezření, že vozidlo je kradené;
- se domníváte, že někdo z účastníků je pod vlivem návykových látek nebo měl před jízdou alkohol;
- se vám přihodí potíže na dálnici a stanete se překážkou v provozu.
Kdy není potřeba volat policii
Policii naopak nemusíte volat, pokud vyhodnotíte, že škoda na vozidlech je nižší než 100 000 Kč.
Jak postupovat, když není třeba volat policii
- Nafoťte místo nehody hned po střetu. Zdokumentujte poškození vozidel, v jakém postavení zůstaly po nehodě, dopravní značení v okolí. Zdokumentování je důležité pro následné šetření.
- Společně vyplňte Záznam o dopravní nehodě. České zákony vám neukládají povinnost disponovat konkrétním vzorem. Ať už máte k dispozici libovolný formulář, měl by vždy obsahovat místo a čas dopravní nehody, identifikaci všech účastníků a jejich vozidel, popis příčiny, průběhu a následků. Pokud u sebe žádný vzor záznamu o dopravní nehodě nemáte, zdokumentujte vše alespoň na papír, bude to stačit.
- Vyplňte kontaktní údaje účastníků nehody, stejně tak všech svědků (jméno, adresa, telefon).
- Nakreslete plánek, jak k nehodě došlo. Je potřeba, aby se všichni zúčastnění podepsali k tomuto plánku, že s ním souhlasí. Nemůžete se shodnout na tom, kdo nehodu zavinil? V tom případě musíte zavolat policii.
Nejlepší je, když máte v kastlíku tzv. samopropis, který po vyplnění rovnou funguje jako kopie i pro druhého řidiče.
Pokud jsou škody na vašem autě hlavně estetické, můžete po vyplnění záznamu z místa klidně odjet. V opačném případě se obraťte se na asistenční linku svojí pojišťovny a objednejte odtah.
Do kdy nahlásit nehodu na pojišťovnu
Škodu hlaste pojišťovně co nejdříve po nehodě. To můžete obvykle udělat:
- online na internetu
- fyzicky na pobočce
Od pojišťovny dostanete podrobné instrukce, jak dál postupovat. Pro hlášení si v každém případě připravte vyplněný záznam o dopravní nehodě a dokumenty od policie, pokud jste ji volali. Ujistěte se, že od pojišťovny dostanete potvrzení o nahlášení nehody.
Odškodnění po dopravní nehodě
Pokud jste dopravní nehodu nezavinili, vaší škodu pokryje povinné ručení protistrany. To se týká poškození vozidla i případných zranění.
Byli jste viníkem vy? V tom případě nemáte na odškodnění nárok. Z povinného ručení pojišťovna kryje škody způsobené vámi ostatními, ale na vás se nevztahuje. Proto se vyplatí mít havarijní pojištění.
Chcete vědět, kolik za havarijní pojištění u vašeho modelu vozu asi dáte? Podívejte se do našeho katalogu nejčastěji pojišťovaných modelů vozidel s přehledem o cenách povinného ručení a havarijního pojištění.