Přemýšlíte o koupi ojetiny? Může vás k tomu přesvědčit nižší cena, je ale nutné dávat pozor na to, zda je inzerované vozidlo v takové kondici, jako tvrdí prodávající. Narazit na ojetinu po bouračce (kterou navíc neodhalíte včas) totiž není žádná vzácnost. Jak poznat bourané auto, než se pohrnete do koupě?
Prodávající ojetého auta s vámi nemusí mít vždy ty nejlepší úmysly. Snaha zamlčet, že bylo auto bourané, aby byla jeho cena co nejvyšší, je jedním z největších problémů, na které zájemci na bazarových serverech naráží. Hodí se proto vědět, jaké způsoby můžete využít, pokud si chcete opravdu dobře ověřit, že nedáváte své peníze do slepovaného vraku, který se vám za pár měsíců může rozpadnout pod rukama.
Bourané auto může (ale nemusí) odhalit kontrola VIN
Prvním krokem při koupi jakéhokoliv ojetého vozidla by mělo být prověření kompletní historie vozu podle VIN kódu. Pod unikátním výrobním číslem najdete záznam o případné havárii a detailní informace o vzniklých poškozeních vozu. Neunikne vám ani datum bouračky, výše škody nebo fotodokumentace stavu vozidla po nehodě. Stejně tak si zde ověříte, zda nedošlo u vozidla třeba k dalšímu obávanému problému – a tím není nic jiného než stočení tachometru. Nemusí se ale povést vyhledat vše. Záznamy totiž nemusí být vždy aktuální a úplné. O vlastnoručně pospravovaném autě v garáži se totiž vůbec nemusí nikdo dozvědět.
Náš tip: Zkontrolujte si VIN výhodně! Ve spolupráci se společností Cebia vám prostřednictvím appky RIXO nabízíme zvýhodněné prověření historie vozidla. Místo běžné ceny 599 Kč vás kontrola vyjde jen na 199 Kč. To se vyplatí, ne?
Karoserie i interiér prozradí mnoho
Chystáte se na obhlídku auta? Skvěle, máte šanci se na vlastní oči přesvědčit o tom, že nekupujete zajíce v pytli. Mnoho vám řekne už jen karoserie. Pozorujte nepravidelnosti a nerovnosti laku a zaměřte se na drobné změny lesku, prasklinky, zvlnění a rozdíly v odstínech. Dalším znakem bouraného auta mohou být i nedokonale lícující panely dveří či nesouměrné mezery mezi nimi. A pokud nešlo zrovna o lehký ťukanec, bourané auto můžete poznat i v interiéru podle nesedících plastů palubní desky a volantu po vystřelení a výměně airbagů.
Bourané auto? Cítit to můžete i při testovací jízdě
Pokud budete řídit bourané, a k tomu nepříliš dobře opravené auto, vaše smysly vás nezklamou. Nastražte při jízdě uši – pokud slyšíte podivné zvuky jako syčení, skřípot nebo praskání, může to být signál nekvalitní opravy podvozku či jiných problémů ve funkčnosti motoru a převodovky. Velmi rychle si také všimnete nechtěného chování vozu – třeba táhnutí volantu do strany, nestability v zatáčkách a dalších znaků toho, že auto není úplně v pořádku.
Kontrola vozu automechanikem
Vždy je dobré obrátit se na odborníka. Technik v autoservisu může provést důkladnou kontrolu aktuálního stavu vozidla a odhalit problémy, které byste možná sami přehlédli. I zde buďte prozíraví a vyberte si pro kontrolu servis, kterému věříte a nevnucuje vám ho prodávající. Kromě zevrubné prohlídky “vnitřností” vozidla může automechanik provést i kontrolu tloušťky laku, která vám také prozradí mnohé.
Co dělat, když nevědomky koupíte bourané auto?
Ať už vás uvedl v omyl soukromý prodejce nebo autobazar, věřte, že ještě není nic ztraceno. Vady zamlčené prodávajícím zakládají vaše právo od smlouvy odstoupit. Hovoříme pak o tzv. skryté vadě, s níž jste se seznámili až po koupi. Zkrátka – pokud byste tuto informaci věděli, auto byste nekoupili, nebo ho nekoupili za stanovenou cenu.
Nenechte se vyvést z míry ani tím, že prodávající ve smlouvě uvedl, že za vady neodpovídá a prodává vozidlo tak, jak “stojí a leží”, s vyloučením jakékoliv odpovědnosti. Ovšem v případě, že jste byli s vadami vozidla seznámeni dříve a veškerá poškození jsou vypsána v předávacím protokolu, nemáte moc možností, co dělat.
Není to jen o bouračce
Koupi bouraného auta vám mohou zkomplikovat nejen zamlčené technické trable kvůli bouračce, ale třeba také kvůli předchozímu vytopení nebo jiné události, která by znamenala i totální škodu. Ale samozřejmě vás problémy mohou pronásledovat i při koupi auta, které je technicky naprosto v pořádku – rizikem je pak především koupě odcizeného vozidla nebo probíhající exekuce na prodejce vozu. Zajímá vás, co vše při výběru auta zohlednit? Přečtěte si, na co si dát pozor při koupi ojetého auta.
Už máte svého nového plechového miláčka vybraného? Výborně! Teď už stačí jen podepsat kupní smlouvu, sjednat si povinné ručení a zastavit se na registru vozidel pro přepis vozidla. Nezapomeňte, že pojištění je potřeba uzavřít ještě před návštěvou úřadu. A jak si ho zařídíte nejrychleji? Stačí si srovnat nabídky povinného ručení na RIXO.cz a sjednat pojištění s kvalitním krytím za tu nejlepší cenu. Zkuste to!