Připojení nového odběrného místa čeká každého majitele novostavby nebo starší garáže či chaty, kde si chcete nově nechat zavést proud. Nemusíte se děsit administrativního kolečka s distributorem energií, stačí jen vědět, co, jak a kdy udělat pro nový odběr elektřiny. Počítejte ale s tím, že pokud je potřeba rozšířit distribuční síť, svítit rozhodně nebudete hned. 

Postup, jak připojit nové odběrné místo

Co potřebujete udělat pro zřízení nového odběrného místa? V pěti krocích máte hotovo, připravte se ale na to, že zřízení nové přípojky může trvat několik měsíců. 

1. krok: Požádáte o připojení

Kde žádat

Žádost o připojení řešíte s distributorem, nikoliv dodavatelem energií. Vyplňte na webu vašeho distributora online dokument nazvaný Žádost o připojení (celým názvem Žádost o připojení k distribuční soustavě z napěťové hladiny nízkého napětí). Formulář pro vyplnění včetně instrukcí k jeho zaslání naleznete na webu každého ze 3 distributorů v ČR: 

  • PRE Distribuce (distribuční území hl. m. Praha): ZDE 
  • EG.D (distribuční území Jihočeský, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj, část Vysočiny a Olomouckého kraje): ZDE
  • ČEZ Distribuce (distribuční území Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Středočeský, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Moravskoslezský, část Olomouckého kraje a Vysočiny): ZDE

Co potřebujete k vyplnění žádosti o nové připojení? 

Do žádosti budete vyplňovat své kontaktní údaje a informace o plánovaném odběru. Mezi technické údaje, které po vás distributor vyžaduje, patří velikost jističe (například 3×25 A, tj. počet fází a el. proud v ampérech), příkon budoucích spotřebičů a katastrální mapu s vyznačením stavby, která má být připojena k distribuční síti. 

2. Podepíšete smlouvu o připojení

Po odeslání žádosti můžete očekávat, že vám distributor do 30 dnů zašle návrh smlouvy o připojení odběrného místa do distribuční sítě, v němž se dozvíte, kdy bude odběrné místo skutečně připojeno, co musíte pro realizaci přípojky udělat vy a kolik za nové připojení zaplatíte.

Pokud se stavba nachází v zastavěném území, kde už distribuční síť není potřeba rozšiřovat, nebudete platit nic. Pokud máte nejbližší vedení do 50 m od vaší nemovitosti, je totiž zřízení přípojky bezplatné, v opačném případě počítejte s investicí v řádu desítek tisíc korun dle vzdálenosti. Dále se platí také poplatek podle velikosti jističe a typu stavby.  

3. Připravíte odběrné místo na připojení

Distributor i vy se v další fázi realizace projektu budete soustředit na přípravu odběrného místa k samotnému připojení do sítě. Z vaší strany bude potřeba zařídit instalaci hlavního a elektroměrového rozvaděče a nechat si vystavit revizní zprávu, kterou následně distributorovi doložíte.

Počítejte s tím, že pro všechny tyto úkony využijete služeb elektrikáře a revizního technika. Jejich služby také něco stojí, ale dobrou zprávou je, že odborníky vám nebude “nutit” distributor, ale můžete si je vybrat sami

4. Podepíšete smlouvu o dodávkách elektřiny s dodavatelem

Už se blížíte k závěru celého procesu připojení! Teď stačí jen najít dobrou cenovou nabídku na odběr elektřiny a uzavřít smlouvu s libovolným dodavatelem energií. Jak na to nejjednodušeji? Srovnejte si ceny elektřiny na RIXO.cz a získejte nejlepší nabídku do minuty. Jakmile si vyberete, uzavřete smlouvu s dodavatelem. Na vyřízení smlouvy o dodávkách elektřiny s dodavatelem počítejte zhruba s 7-14 dny. Po podepsání smlouvy také nezapomeňte na nastavení trvalého příkazu k úhradě měsíčních záloh. 

5. Distributor vám nainstaluje elektroměr a je hotovo

Po uzavření smlouvy o dodávkách elektřiny se dodavatel spojí s distributorem a následuje poslední krok: instalace elektroměru. Tu provádí vždy opět distributor, a o termínu vám dá předem vědět. Očekávejte, že distributor zvládne zapojit elektroměr do týdne od uzavření smlouvy o dodávkách energie. A ihned po instalaci můžete začít svítit.

Co když potřebujete připojit elektřinu, ale už to není poprvé? 

Pokud stavba už někdy k elektřině připojena byla, ale elektroměr byl v minulosti odpojen (například z důvodu neplacení za dodávky energií nebo dlouhodobé neužívání odběrného místa), jedná se o takzvané znovupřipojení. Podobně jako u prvního připojení je potřeba podat žádost distributorovi, ale žádné přípravné práce s tímto krokem spojeny nejsou. 

Bude stačit pouze kontrola rozvaděče technikem a vystavení revizní zprávy. Pak už si jen stačí srovnat nejlepší ceny energií a podepsat smlouvu s dodavatelem. Opětovné připojení pak zařídí distributor pouze za poplatek 2 000 Kč. Tak, a už si můžete hodit nohy nahoru!