Těšíte se na pořádnou lyžovačku, ale za pobyt v zasněžených vrcholcích hor nechcete dát majlant? I v případě, že vás už české sjezdovky omrzely a chcete se vydat do zahraničí, nemusíte se bát nákladů v řádu desetitisíců korun. Ušetřit se dá třeba správným výběrem termínu nebo lyžařské destinace. Poradíme, kam levně na lyže po Evropě.
Jak ušetřit za lyžování?
Lyžování nemusí být drahou záležitostí, pokud víte, kde a jak ušetřit. Zkuste se zaměřit na méně známá střediska, chytře vybírat ubytování a využít různé sezónní akce a slevy. Přinášíme vám praktické tipy, jak si užít zimu na horách, aniž byste přišli na mizinu.
1. Vybírejte mezi menšími lyžařskými středisky
Velká a slavná lyžařská střediska lákají na široké možnosti, ale často s sebou nesou i vyšší ceny. Alternativou pro vás mohou být menší areály, které sice nenabízejí desítky kilometrů sjezdovek, ale mají příjemnou atmosféru, nebývají narvané k prasknutí a bývají i levnější.
2. Ubytujte se dál od sjezdovky
Čím blíže jste lanovkám, tím vyšší je cena ubytování. Hledáním ubytování ve větší vzdálenosti od “kopce” můžete výrazně ušetřit. Pokud se dopravujete do hor sami autem, není už problém popojet několik kilometrů. Alternativou je využití skibusů, které často jezdí zdarma nebo za symbolickou cenu. Pokud tedy chcete ušetřit, místo ubytování na svahu vyhledávejte penziony nebo apartmány v menších vesnicích poblíž středisek.
3. Omrkněte slevové portály
Slevové servery i cestovní kanceláře často nabízejí výhodné balíčky obsahující ubytování, skipasy nebo dokonce i půjčení vybavení s výraznou slevou z běžné ceny. Akce najdete i přímo na stránkách lyžařských středisek a pokud máte dobrodružného ducha, můžete se podívat i po last minute nabídkách. Mnoho lyžařských areálů také nabízí speciální ceny pro rodiny. Pokud jedete s dětmi, ověřte si, zda můžete získat zvýhodněný rodinný skipas. Děti do určitého věku navíc mohou využívat sjezdovky zdarma.
4. Kdy na lyže? Vyhněte se vrcholu sezóny
Nejvýhodnější ceny ubytování, jak v českých, tak zahraničních areálech, najdete na začátku prosince, případně v prvních dvou týdnech nového roku. Nejnižší ceny pak seženete od konce března až do dubna, kdy se lyžařská sezóna chýlí ke konci – pozor ale na termíny jarních prázdnin, kdy si místní penziony a apartmány naúčtují kvůli vyšší poptávce něco navíc. Rozhodně se také vyhněte svátečnímu období mezi Vánocemi a Silvestrem, kdy jsou ceny ubytování napříč všemi lyžařskými destinacemi, ať už doma nebo za hranicemi, doslova našponované.
Kam na lyže levně? Poznávejte nová místa
Lyžovačky v zahraničí, které vás nezruinují? Nic nedosažitelného. I v Alpách se budete moci těšit z krásně upravených sjezdovek za výhodnou cenu. Třeba v Rakousku vás může zaujmout oblíbená oblast Schladming-Dachstein, Muttereralm nebo středisko Lackenhof am Ötscher. I v Itálii si můžete dobře vybrat – skvělý poměr ceny a výkonu vám nabídnou oblasti Valtellina nebo Skirama Dolomiti.
Na Slovensku je jasnou volbou dobře známý Chopok nebo středisko Jasná v Nízkých Tatrách, ale za zkoušku stojí i zimní dovolená u našeho dalšího souseda. Možná by vás ani nenapadlo poohlížet se po lyžovačce v Polsku, ale za zkoušku stojí třeba střediska Bania, Kaniówka nebo Kotelnica. Stejně tak se můžete skvěle vyřádit i v Julských Alpách. Lyžovačku za levno si můžete užít třeba ve slovinských areálech Kanin nebo Krkavec – a ještě si můžete během pobytu odskočit za kulturou do nedaleké Lublaně.
Na lyže bez cestovního pojištění? Ani náhodou
Levná lyžařská dovolená není nereálná, stačí chytře plánovat. Nezapomeňte se ale také pojistit, aby vaše lyžování bylo nejen levné, ale i bezpečné. Na vaši kartičku pojištěnce se v zahraničí nespoléhejte, nemusela by vám veškeré náklady při úrazu na lyžích pokrýt a pak by byla úhrada lékařské péče jen na vás. Cestovní pojištění je zkrátka v zahraničí nutností, i když se vydáte jen na skok do Tater. A na sjezdovkách to platí dvojnásob.
V cestovním pojištění nezapomeňte na správné nastavení limitu pojištění léčebných výloh, které pokryje lékařské ošetření, převoz sanitkou, pobyt v nemocnici nebo třeba zásah zahraniční horské služby a případný letecký transport do nemocnice. Limit by měl dosahovat částky alespoň 5 milionů Kč.
S náhradou případné škody na cizím majetku nebo újmy na zdraví pak pomůže pojištění odpovědnosti, které je zahrnuto v balíčcích cestovního pojištění. Bude se hodit, pokud svou nepozorností na sjezdovce srazíte jiného lyžaře či snowboardistu nebo když nedopatřením poškodíte vybavení penzionu. Pozor – pokud vyrážíte na hory do Itálie, vězte, že pojištění odpovědnosti je zde pro vstup na sjezdovku povinné.
Pokud vám už jsou klasické sjezdovky malé a plánujete se vrhnout na náročnější zimní aktivity, přihoďte si k cestovnímu pojištění také pojištění rizikových sportů. Lyžování, snowboarding nebo běžkování na vyznačených trasách jsou v očích pojišťoven běžnými rekreačními sporty, které jsou v cestovním pojištěním kryté vždy. Připojistit byste si ale měli třeba freeskiing, jízda na snowboardu mimo vyznačené trasy, skialpinismus a další aktivity.
A kde najít nejlepší cestovní pojištění, které vás ochrání na svahu i mimo něj? Stačí si jen srovnat nabídky celé řady pojišťoven na RIXO.cz a vybrat si nabídku, která vám nejlépe vyhovuje. Stihnete to už do minuty!