Máte zimní pneumatiky? To vám v horských oblastech nemusí stačit. Občas je potřeba také nasadit sněhové řetězy. Jaké podmínky se k používání sněhových řetězů vážou a na co si dát pozor? Se vším, co potřebujete vědět, vás seznámíme v našem článku. 

Zimní povinnosti řidičů

Určitě již víte, že zimní pneumatiky jsou nutností v období od 1. listopadu do 31. března, pokud je na silnici led, námraza nebo souvislá vrstva sněhu. Prakticky tedy ve většině našeho území můžete přezout až ve chvíli, kdy se teploty začínají blížit nule a objevují se první mrazíky. Ovšem v horských oblastech se značkou “Zimní výbava” musíte po celé toto období jezdit pouze na zimní sadě pneu, i kdyby tam za celou zimu nespadla ani vločka sněhu. 

A kde přichází do hry sněhové řetězy? Pozor, nenechte se zmást – se značkou “Zimní výbava” jejich použití nesouvisí. Jejich nasazení podmiňuje až dopravní značka “Sněhové řetězy”. Pokud na takovou značku narazíte (v Česku pouze v horských oblastech) a na silnici je souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nesmíte bez nasazených řetězů pokračovat v jízdě. V opačném případě byste se vystavovali pokutě až 2000 Kč příkazem na místě (dříve tzv. bloková pokuta), nebo 2500 Kč ve správním řízení. Ačkoliv tedy sněhové řetězy do povinné výbavy auta nepatří, můžete si bez nich v určitých oblastech pěkně zavařit. 

sněhové řetězy
Značka “Sněhové řetězy”

Sněhové řetězy a jejich použití

Sněhové řetězy se vždy nasazují na hnací kola. Majitelé vozidla s předním pohonem tedy osazují řetězy na přední nápravu, pokud řídíte “zadokolku”, nasazujete řetězy na zadní nápravu. Potud mají většinou řidiči jasno. Co ale s pohonem všech 4 kol? Ideální je vybavit řetězy všechny pneumatiky, ale není to podmínkou. Alespoň jedna z náprav musí řetězy mít – a kam je umístit? Záleží vždy na instrukcích v manuálu výrobce vozidla.

Očekáváte, že po nasazení řetězů si můžete frčet, jak se vám zlíbí? To by byla chyba. Dodržet totiž musíte také předpisovou rychlost. S řetězy smíte v České republice jet rychlostí maximálně 50 km/h

A jak správně nasadit sněhové řetězy? Položte řetězy na zem a zkontrolujte, že jsou zcela rozložené a nejsou zamotané. Následně je dejte za kolo, lanka přitáhněte k sobě a nasuňte řetěz na horní stranu pneumatiky. Poté už stačí pospojovat boční strany řetězu mezi sebou podle manuálu výrobce. Zkontrolujte, že jsou řetězy dobře utažené a napnuté, a to nejlépe jak před jízdou, tak i po chvilce jízdy, abyste si ověřili, že se řetěz neuvolnil.  

Jak vybrat sněhové řetězy

Kupujete své první řetězy? Pak byste se měli napřed dobře zorientovat v nabídce výrobců, která je opravdu široká. Ale není řetěz jako řetěz. Pozor dávejte na správný rozměr řetězů podle velikosti pneumatiky, typu vozidla a jeho pohonu. Řetězy se také vyrábí z různých materiálů – nejběžnější jsou ocelové, ale také můžete narazit na textilní či dražší automatické samonapínací plastové řetězy

Mějte na paměti, že sněhové řetězy v České republice nelze nahradit pneumatikami s protiskluzovými hroty. Používání pneumatik s hroty je zde zakázáno pro veškerá vozidla s výjimkou vozidel záchranné služby pod pokutou 2 000 Kč

Sněhové řetězy mají vliv i na plnění z pojištění

Pokud neobujete sněhové řetězy tak, jak po vás vyžaduje dopravní značka, můžete se dostat do problémů nejen s policií, ale i pojišťovnou, pokud se naneštěstí stanete viníkem dopravní nehody. V případě, že se budete domáhat plnění z vašeho havarijního pojištění, pojišťovna může za nedodržení pravidel silničního provozu plnění krátit nebo odmítnout. A také nezapomeňte, že náhradu škody vyplacenou z vašeho povinného ručení poškozené osobě může následně pojišťovna vymáhat po vás.

Jezdíte předpisově a na sněhové řetězy nikdy nezapomenete? S havarijním pojištěním můžete být během zimy ještě o něco víc v klidu. Ať už vás zradí námraza na silnici, vybitá autobaterie nebo vás náhle překvapí sněhová kalamita, můžete se na své pojištění spolehnout. A kde ho najít? Přece na RIXO.cz! Srovnejte si nejvýhodnější nabídky celé řady pojišťoven během minuty a rovnou si svého plechového miláčka pár kliky pojistěte.