Kouříte? A kolik cigaret vykouříte za den? To jsou otázky, které vás mohou při sjednávání životního pojištění uvrhnout do nejistoty. Proč to pojišťovny zajímá a co se může stát, když uvedete ne tak úplně pravdivé informace? Vše, co se týká kouření, vapingu a životního pojištění, vám shrneme v tomto článku. 

Proč se v životním pojištění řeší kouření? 

Otázka, zda kouříte, pijete alkohol nebo užíváte nějaké léky, je nedílnou součástí zdravotního dotazníku, se kterým se setkává každý, kdo si sjednává životní pojištění. Jedná se totiž o faktory, které určují rizikovost klienta. Z informace, že kouření s sebou přináší zvýšené riziko výskytu infarktu, mrtvice a dalších závažných onemocnění, určitě nebudete překvapeni. A právě od statistik pojišťovny odvozují míru rizika klienta ve vztahu k možným zdravotním komplikacím: vyšší riziko znamená vyšší pojistné. 

Kuřáci mohou očekávat přirážku až v desítkách procent k základní ceně pojištění. Přirážka se projeví zpravidla v pojištění pro případ smrti, pojištění závažných onemocnění nebo pojištění pracovní neschopnosti. Naopak ceny úrazových rizik se navýšení zásadně nedotkne. 

Co vše bude zajímat pojišťovnu, pokud kouříte? 

Kromě otázky, zda kouříte, se také setkáte s dotazem na průměrný počet vykouřených cigaret za den. Někdy vás může zaskočit i otázka, jak dlouho kouříte. Na všechny tyto otázky byste měli vždy odpovídat pravdivě a co nejpřesněji – i intenzita kouření se v nastavení pojištění a jeho ceny může odrazit. Pokud vykouříte denně 5 nebo méně cigaret, zpravidla se to na ceně neodrazí, vyšší počet už ale může znamenat problém. 

Pamatujte, že pojišťovně byste měli nahlásit jakoukoliv aktivní konzumaci tabáku, respektive nikotinu – ať už užíváte žvýkací tabák, vychutnáváte si doutníky nebo jste přešli na jakoukoliv alternativu kouření včetně zařízení pro zahřívání tabáku nebo elektronické cigarety, známé jako vaporizéry. Pozor, v některých pojišťovnách se za kouření považuje i vaping beznikotinových náplní. Pouze fenomén, který se obecně nazývá jako pasivní kouření, se ve zdravotním dotazníku v zásadě neřeší

Kolik cigaret vykouříte? Přepočet může potrápit

Odpovědět na otázku “kolik cigaret vykouříte denně?” nemusí být vždy úplně jednoduché, zvlášť pokud jste od klasických cigaret přešli k některé z alternativ. U zařízení pro zahřívání tabáku můžete počítat množství cigaret analogicky k těm tradičním, ale přepočet u vaporizérů vyžaduje trochu více zamyšlení. 

Pokud vapujete, měli byste vědět, jaké množství nikotinu obsahují vámi používané náplně do elektronických cigaret (liquidy) a jak dlouho vám jedna lahvička vydrží. Koncentraci nikotinu (uváděnou v mg/ml) pak stačí převést na klasické cigarety – počítejte přitom s tím, že jedna běžná cigareta obsahuje kolem 10 mg nikotinu. 

kouření

Správné údaje jsou nutností

Co když se budete snažit své odpovědi přikrášlit? Pokud se na rozpor ve vašich tvrzeních přijde při řešení pojistné události, může vám pojišťovna plnění krátit nebo dokonce jeho výplatu úplně odmítnout. A jak se o tom pojišťovna dozví? Hlavně z lékařských zpráv, které při nahlášení pojistné události budete pojišťovně dokládat. 

Důležité je myslet i na to, že pokud začnete nebo naopak přestanete kouřit v průběhu trvání vašeho životního pojištění, měli byste také pojišťovnu o této změně informovat. Ostatně podobně to platí například u změny v provozování rizikovějších sportů, změny rizikovosti zaměstnání a dalších životních kroků, které mohou mít dopad na vaše zdraví. 

Zajímá vás, kolik by stálo životní pojištění právě pro vás? Nechte si spočítat cenu správně nastaveného životního pojištění ve srovnání na RIXO.cz. Stačí jen zadat několik údajů o vás, které jsou důležité pro kalkulaci pojištění, a my vám do minuty ukážeme nabídky 8 předních pojišťoven. I na kvalitním životním pojištění je možné ušetřit. Přesvědčte se o tom sami!