Vlhkost v bytě vás možná ani nenapadne sledovat, dokud se neprojeví na vašem komfortu nebo dokonce zdraví. Jaká je doporučená vlhkost v bytě a co dělat, pokud není v ideálním rozmezí? Přečtěte si, jak snížit nebo naopak zvýšit vlhkost vzduchu v bytě. 

Jaká je ideální vlhkost v bytě?

Vlhkost vzduchu v domácnosti se neustále mění vlivem vlastností budovy, aktuální teploty i činností, které doma děláte. Ideální vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí od 40 do 60 % při běžné pokojové teplotě kolem 20-21 °C, přičemž v zimě může být o něco vyšší (45-60 %), v létě by měla být spíše při dolní hranici doporučené vlhkosti vzduchu (40-55 %). Hodnoty vlhkosti si jednoduše můžete změřit a sledovat pomocí teploměrů se zabudovaným vlhkoměrem – takový digitální pomocník vás vyjde na pouhých 300 Kč.

Jak poznat, že vlhkost v bytě není optimální?

Příliš nízká i vysoká vlhkost vzduchu v bytě na sebe upozorní a v obou případech nejde o nic příjemného. Co všechno může nevhodná vlhkost způsobit?

Vysoká vlhkost vzduchu

  • Vlhké zdi a drolení omítky, vznik plísní
  • Zatuchlý vzduch
  • Rosení oken
  • Příliš dlouhé schnutí prádla
  • Rýma, bolesti hlavy, dušnost, zhoršení příznaků astmatu

Nižší než doporučená vlhkost vzduchu

  • Únava, pálení očí, popraskaná a suchá pokožka, kašel
  • Neprospívání pokojových květin
  • Výboje statické elektřiny
  • Zvýšená prašnost
  • Nižší pocitová teplota

Jak snížit vlhkost v bytě?

Pro snížení vlhkosti v bytě je potřeba nejen bojovat se samotnou vlhkostí, ale také znát příčinu příliš vlhkého vzduchu. Tou může být nedostatečná hydroizolace při vlhkosti v přízemí, zatečení vody či sněhu do střešní krytiny a fasády, špatné zateplení, netěsnící okna nebo nedostatečné větrání, ale i vaše každodenní činnosti. I vaření nebo sušení prádla může vlhkost v bytě poměrně výrazně zvyšovat. 

Příčin zvýšené vlhkosti zkrátka může být celá řada a náprava případných stavebních nedostatků nebo častější a intenzivní větrání může problém vyřešit. Vlhkost v koupelně a kuchyni zase může zajistit odvětrávání a používání digestoře. Pokud se ovšem nedaří vlhkost těmito kroky snížit na doporučenou úroveň, povolejte na pomoc odvlhčovač vzduchu. U moderních odvlhčovačů se nemusíte bát, že byste byt “přesušili”, stačí jen nastavit požadovanou relativní vlhkost vzduchu a nechat stroj pracovat.  

Jak zvýšit vlhkost v bytě?

I u příliš nízké vlhkosti v domácnosti je dobré vědět, co ji může způsobovat. Především v zimě může na vině být přílišné vytápění, nedokonale utěsněná okna nebo dlouhodobější větrání s pootevřenými okny, v létě zase může vlhkost snižovat klimatizace

Tepelného komfortu v zimě a v létě se možná vzdát nechcete, ale suchý vzduch vám dělá potíže – co s tím? Pokud topení stáhnout nechcete (i když byste díky tomu také ušetřili za energie), pomůže zvlhčovač vzduchu.

vlhkost v bytě

Můžete sice občas pocítit zlepšení také při sušení prádla, ovšem efekt této metody je samozřejmě jen krátkodobý. Mírné zlepšení příliš suchého vzduchu také můžete pozorovat, pokud si pořídíte pár pokojovek nebo třeba akvárium. Zvlhčování vzduchu ale nepřežeňte – místo suchého dráždivého kašle byste mohli v příliš vlhkém prostředí v krajním případě naopak vdechovat množící se mikroorganismy a spóry plísní. 

Pomůže s vysokou vlhkostí v bytě pojištění?

Dlouhodobá vlhkost způsobená konstrukčními vlastnostmi budov nebo vaším jednáním a případné škody například způsobené růstem plísní nejsou v rámci pojištění majetku kryté. Pokud ale máte potíže nahodilého charakteru, může vám pojištění nemovitosti i domácnosti pomoci. Škoda v podobě zatečení atmosférických srážek, povodní či záplav, tání sněhu nebo dalších přírodních vlivů se z obou majetkových pojištění vyplácí. Vztahuje se mimo jiné také na vodovodní škody, přičemž nejčastěji jde o vytopení z důvodu prasknutí přívodních hadiček. 

Zatímco pojištění nemovitosti pokryje škody na samotné budově a jejích pevných stavebních součástech, pojištění domácnosti využijete při zničení či poškození vybavení vaší domácnosti – třeba nábytku, elektroniky nebo vašich osobních věcí včetně oblečení. Kvalitní pojištění nemovitosti a domácnosti vám pomůže nejen s vodním živlem – zahrnuje také požár, vichřici, výbuch, vandalismus, vloupání i krádež a mnoho dalšího. 

Ještě pojistku nemáte? Nečekejte, až vás nějaký z katastrofických scénářů potká a rovnou si ho srovnejte. Stačí vám k tomu jen 2 minuty!