Povinná výbava se nevztahuje jen na automobily, ale i na motocykly a skútry. Musíte mít s sebou kdykoliv a kdekoliv reflexní vestu nebo nářadí na opravy, nebo vám stačí jen motolékárnička a helma? Představíme vám, jaká je povinná výbava motocyklu a co naopak patří pouze do doporučené výbavy.
Motolékárnička: Jediná “skutečná” povinná výbava motocyklu
Výčet součástí povinné výbavy na motocykl nebo skútr není úplně dlouhý. Vystačíte si s jedním slovem: motolékárnička. Obsahuje toho méně než autolékárnička, ale samozřejmě vás nikdo nebude trestat, pokud s sebou pro případ nouze budete vozit více zdravotnického vybavení, než je povinné. Klidně můžete využít klasickou autolékárničku. Samozřejmostí by mělo být, že lékárnička je neporušená a kompletní, bez ohledu na uvedené datum expirace. Povinnost vozit motolékárničku nemají řidiči mopedů nebo motokol.
Co má motolékárnička obsahovat?
Obsah motolékárničky | Počet kusů |
Hotový obvaz s 1 polštářkem | 1 |
Hotový obvaz se 2 polštářky | 1 |
Obinadlo škrtící pryžové | 1 |
Rukavice pryžové (latexové) | 1 |
Přilba je povinná výbava řidiče i spolujezdce
Určitě víte, že zákonnou povinností motorkáře je mít za jízdy nasazenou a řádně připevněnou přilbu. Pozor dávejte na to, že zákon vyžaduje, aby přilba byla homologovaná, vždy proto kontrolujte certifikaci výrobků a nepokoušejte se na helmě šetřit tím, že ji koupíte za pár stovek třeba z asijského tržiště. Jde tu přece jen o vaše zdraví. A to platí nejen pro řidiče, ale také spolujezdce.
Nezapomínejte, že předpisy vyžadují, aby si řidič i spolujezdec vhodným způsobem chránili zrak, třeba brýlemi nebo štítem. Ochrana zraku by ale neměla snižovat bezpečnost jízdy a ohrozit viditelnost za nepříznivého počasí.
Nasazení helmy nepodceňujte, ani když jedete jen 200 metrů “pro rohlíky”. Pokud vás bez helmy přistihne policista, můžete očekávat pokutu ve výši až 2 000 Kč na místě, případně až 5 000 Kč ve správním řízení. A k tomu se vám ještě přičtou 4 trestné body do vaší karty řidiče.
Doporučená, ale ne povinná výbava motocyklu
Co by s sebou motorkář měl mít, aby si dokázal poradit v každé svízelné situaci?
- Reflexní vesta – reflexní vestu určitě uvezete, ale můžete také zvolit speciální výstroj s reflexními prvky.
- Náhradní žárovky a pojistky – dříve běžná část povinné výbavy motorkářů, dnes už jen té doporučené.
- Sada nebo sprej na opravu pneumatiky – pokud píchnete, bude se vám hodit pro nouzovou opravu na dojetí do servisu nebo domů, ale také můžete vše nechat na asistenčních službách, které máte obsažené ve vašem povinném ručení nebo havarijním pojištění.
- Sprej na mazání řetězu a sada na drobné opravy – cestovní sada nářadí zpravidla obsahuje kleště, šroubováky, imbusy a další základní nástroje, kterými snadno opravíte drobné nedostatky a uvolněné součástky.

Na co ještě nezapomenout?
Pokud na motorce vyrážíte také na výlety do zahraničí, nezapomeňte se před cestou seznámit s místními pravidly, která se vážou k provozu motorek. Můžete být zvyklí, že v Česku jezdíte po dálnicích bez dálniční známky, v zahraničí ale běžně dálniční poplatky dopadají i na motorkáře. A samozřejmě i povinná výbava motocyklu může v každém státě vypadat jinak.
Kromě motolékárničky a ochranné přilby je potřeba mít také sjednané povinné ručení. To kryje škody na zdraví a majetku třetích osob způsobené provozem vaší motorky nebo skútru. Pro motorky je velmi levné, může stát třeba i jen 300 Kč ročně.
Pro dražší nebo novější modely motorek se vám může vyplatit i sjednání havarijního pojištění, které pokryje škody na vašem vozidle – ať už z důvodu havárie, živelních událostí nebo například krádeže či vandalismu. Nechce se vám platit havarijko po celý rok? Můžete využít sezónní havarijní pojištění, díky kterému ušetříte za pojištění v měsících, kdy máte motorku odstavenou v garáži.
Hledáte to pravé pojištění pro vaši motorku? Nejlevnější povinné ručení a nejvýhodnější havarijní pojištění vám najdeme na RIXO.cz. Tak do toho!