Prasklé čelní sklo je dlouhodobě tím nejčastějším neduhem, který potkává vozidla jakéhokoliv stáří. I v pojišťovnách se tato pojistná událost řeší na denním pořádku. Na co byste měli myslet v případě, že vás také jednou prasklina na čelním skle potrápí?
Co se v článku dozvíte?
K prasknutí čelního skla může dojít snadno, třeba i jen nešťastným vymrštěním jednoho kamínku. A pokud nejde zrovna o miniaturní defekt, můžete za jízdu autem s prasklinou na čelním skle dostat pokutu a také budete muset při opravě angažovat profesionála. Co ještě při kontrole projde a jak dát sklo zase do pořádku bez toho, abyste za opravu dali majlant? Vše, co musíte vědět, vám shrneme v tomto článku.
Kdy vás může čekat za prasklé čelní sklo pokuta?
Ne každá prasklina na čelním skle znamená problém se zákonem. Podle platných předpisů nesmíte na silnici v případě, že se prasklina auta nachází ve stírané ploše čelního skla (lidově řečeno “kam dosáhne stěrač”) a je širší než 20 mm. Akceptované je v tomto případě jen nouzové dojetí do servisu či domů. Nebezpečí takové praskliny spočívá nejen ve snížené viditelnosti řidiče, ale i možnosti rozšíření praskliny na větší plochu.
Když si praskliny všimnete, vyplatí se jízdu opravdu neprotahovat a nepokoušet štěstěnu. Rázem se totiž vaše auto z pohledu zákona stává technicky nezpůsobilým, za což vás může stihnout trest v podobě pokuty a také připsání 5 trestných bodů. Pokuta za prasklé čelní sklo může v krajním případě dosahovat ve správním řízení až k 10 000 Kč.
A teď z druhého konce: pokud je prasklina mimo dosah stěračů nebo je menší než 20 milimetrů, nemusíte se žádného trestu bát. Ovšem ani tak byste neměli návštěvu servisu příliš odkládat. Dalšímu praskání skla sice můžete alespoň trochu zabránit přelepením praskliny lepicí páskou, ale změny teplot, nárazy větru a další živelní vlivy mohou i nepostřehnutelné poškození postupně proměnit v prasklinu o velikosti ruky.

Opravit prasklé čelní sklo, nebo vyměnit? Rozhodnuto je za vás
Rozhodování mezi opravou nebo výměnou prasklého čelního skla není jen čistě na vás – zákon má i zde co říct. V určitých případech je totiž nutné z důvodu bezpečnosti provést rovnou výměnu. Oprava čelního skla je možná pouze v případě, že se prasklina nenachází v zorném poli řidiče (tedy přímo před řidičem) a není větší než 2,5 cm. Ve všech ostatních případech vás nemine výměna skla za nové.
Volba mezi opravou a výměnou není omezená jen zákonem, ale také praktickou proveditelností – velmi špatně se sceluje sklo na okrajích, to samé platí také pro praskliny větší než 4 cm. V těchto případech se přistupuje rovnou k výměně.
Ceny opravy a výměny čelního skla
Oprava praskliny na čelním skle scelením zpravidla není nic náročného a vyjde vás zhruba na 1 000 až 1 500 Kč. V autoservisech tato “léčebná procedura” trvá klidně jen půl hodinky a spočívá ve vyčištění praskliny, vyplnění pryskyřicí a vytvrzení výplně pod UV světlem. Tímto způsobem scelené sklo je stejně pevné a odolné jako před poškozením a ani si nevšimnete, že s ním předtím bylo něco v nepořádku.
Výměna čelního skla je oproti opravě náročnější a podstatně dražší službou, přičemž cena závisí nejen na velikosti čelního skla, ale také technologiích a funkcích, jako jsou například zabudované senzory, vyhřívání skla a podobně. Rozptyl cenových nabídek je proto výrazný – výměnu “obyčejného” skla zařídíte i za 5 000 Kč, modernější řešení už může znamenat investici v řádu desetitisíců korun.
Opravu i výměnu může pokrýt pojištění
Pozor, prasklé čelní sklo samotné povinné ručení nepokryje, a ve většině případů nemůžete nárokovat ani plnění z povinného ručení viníka – třeba protože ho neznáte nebo viník zkrátka neexistuje. Faktem ale je, že prasklina na skle vás může překvapit kdykoliv a z faktury ze servisu se vám může zatočit hlava. Proto je pojištění skel vozidla k povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění mezi Čechy s přehledem nejčastěji poptávaným připojištěním.
Ať už vám sklo rozbije odražený kamínek, krupobití nebo třeba vandalové, můžete se spolehnout na to, že opravu či výměnu vám pojišťovna do sjednaného limitu zaplatí. Zajímá vás, jak toto připojištění funguje, kolik stojí a jak ho správně vybrat? Přečtěte si náš článek o pojištění skel vozidla, nebo si ho rovnou srovnejte a zjistěte, jaké nabídky si pojišťovny připravily právě pro vás. Stačí vám k tomu jen 2 minuty!