Chystáte se převést odběrné místo elektřiny na jinou osobu? Ať už se jedná o nového majitele nebo třeba nájemníka, s naším návodem zvládnete přepis elektřiny rychle a bez jediného zádrhele.
K přepisu elektřiny dochází v případě, že se v určitém odběrném místě (typicky v domě nebo bytě) mění osoba odběratele kvůli prodeji nemovitosti, pronájmu nebo třeba také v případě přechodu vlastnictví nemovitosti na dědice po zemřelém. Přepisem se ukončuje stávající smlouva mezi dodavatelem a původním zákazníkem a na její místo nastupuje nová smlouva, kde už je odběratelem nový majitel, nájemce nebo třeba někdo úplně jiný.
Přepis energií a jak postupovat
Nejdůležitější roli v procesu přepisu energií má původní odběratel, ale ani nový odběratel nemá nic bez trochy aktivity. Vždy je nejlepší, když původní i nový odběratel spolupracují – pokud totiž není postup sladěný, může se nový majitel ocitnout v černém odběru a přijít tak i o elektroměr. Jak na to, aby všechno proběhlo hladce? Nemusíte už nikam chodit, přepis energií zvládnete jednoduše online.
Přepis elektřiny nebo plynu na nového majitele nebo nájemníka
Původní odběratel vypoví stávající smlouvu o dodávkách elektřiny nebo plynu a provede samoodečet měřiče, který nahlásí dodavateli nebo distributorovi. Současně doloží kupní, darovací či nájemní smlouvu k nemovitosti. Je přitom důležité vypovědět smlouvu s předstihem k domluvenému datu, aby ihned druhý den po ukončení původního závazku mohl nový odběratel plynule navázat odběr na základě nově sjednané smlouvy. Veškeré potřebné formuláře naleznete na webu téměř každého dodavatele.
Počítejte s tím, že přepis od začátku do konce u jednoho dodavatele vyřešíte během dvou týdnů. Pokud si nový majitel chce zajistit dodávky energií od jiného dodavatele, je dobré počítat s dalšími dvěma týdny navrch. Myslete na to, že výpovědní doba v tomto případě činí 15 dnů od prvního dne následujícího měsíce po datu podání výpovědi, vyplatí se tedy nenechávat přepis na poslední chvíli před stěhováním.
Přepis elektřiny nebo plynu po zemřelém
Dodavateli energií je nutné doložit kopii úmrtního listu zesnulého, případně podepsat čestné prohlášení o úmrtí odběratele. Pro ukončení smlouvy pak už budete potřebovat jen nahlásit číslo (EAN kód) a stav elektroměru nebo plynoměru.
Pokud budete chtít energie přepsat na sebe, ještě si připravte doklad prokazující vaše užívací či vlastnické právo k nemovitosti. Může jít například o nájemní smlouvu, výpis z katastru nebo čestné prohlášení o právu nemovitost užívat. Pak už stačí jen vyplnit formulář žádosti o přepis odběrného místa. Ten najdete na webu svého dodavatele.
Přepis elektřiny nebo plynu na manželku
Možnosti přepisu energií v případě, že nedochází ke změně vlastnictví nebo změně v osobách, které odběrné místo užívají, jsou poměrně omezené. Přepis je vždy umožněn při doložení příslušných dokumentů v případě rozvodu, rozhodnutí o omezení svéprávnosti nebo vážné nemoci, kdy dochází ke ztrátě zdravotní způsobilosti původního odběratele.
Komplikace při přepisu energií: Jaké problémy mohou nastat a jak je řešit?
Přepis energií může jít jako po másle, nebo se také zaseknout už v první fázi. Vše se ale dá řešit, když víte jak!
Nekomunikativní původní majitel
Koupili jste byt, majitel vám ho předal a poté se po něm slehla zem? I to se stává. Naštěstí si v jednání s dodavatelem energií můžete pomoci podepsáním čestného prohlášení, díky němuž bude po dodání dalších nutných dokumentů vše řešit dodavatel pouze s vámi. Zvýšenou pozornost věnujte včasnému odečtu stavu elektroměru nebo plynoměru, aby vám zbytečně nebyla účtovaná spotřeba, která ani nebyla vaše.
Dluh na energiích původního odběratele
Budí vás ze spaní, že by na vás mohl padnout dluh z doby, kdy odběrné místo náleželo původnímu majiteli? Nemusíte se zbytečně stresovat. Nedoplatky vzniklé v rámci původního závazku jdou za původním zákazníkem a vy za jeho platby po splatnosti nemůžete být nijak penalizováni, ani se v průběhu vyrovnání dodavatele s původním majitelem přepis nedostane do skluzu.
Spotřeba v konečné faktuře pro původního odběratele neodpovídá realitě
Pokud jste právě vy tím, kdo přepisuje odběrné místo na jinou osobu, může se stát, že pokud nenahlásíte hodnotu spotřeby na základě stavu elektroměru nebo plynoměru sami, distributor vám může spotřebu k datu ukončení smlouvy odhadnout. Takzvaný odečet odhadem distributora vychází z modelové spotřeby, tedy se ani nemusí blížit skutečnému stavu měřiče. Řešením v takové situaci je konečné vyúčtování reklamovat a provést samoodečet, podle kterého bude vyúčtování opraveno.
Nechcete zůstat u dodavatele, kterého si vybral původní odběratel
Přepis odběrného místa u stávajícího dodavatele je rychlejším a pohodlnějším řešením, než přepis řešit s dvěma různými dodavateli naráz. Pokud si chcete vybrat “svého” dodavatele, můžete ihned po dokončení přepisu dodavatele změnit. Platí zde totiž stejné podmínky, jako u kterékoliv nové smlouvy o dodávkách elektřiny – například můžete od smlouvy odstoupit do 30 dnů od uzavření smlouvy nebo můžete smlouvu vypovědět dokonce až do 15. dne od zahájení dodávek, pokud jste ji uzavřeli mimo obchodní prostory (na dálku).
A kde uzavřete novou smlouvu? To už je jen na vás. Pokud máte po přepisu a chcete změnit dodavatele, srovnejte si nejlepší nabídky přímo pro vaše odběrné místo na RIXO.cz. Stačí vám k tomu jen 2 minutky!