Hledáte způsoby, jak ušetřit na energiích? Můžete narazit na nabídky elektřiny nebo plynu s krátkodobou fixací podle spotových cen. Skutečná spotová cena už je domácnostem v zásadě zapovězena, ale zato se roztrhl pytel s produkty odvozených od “spotů”. Jedná se o dobrou volbu? A jak se v dnešní situaci rozhodnout? S tím vám pomůže náš článek.

Na trhu dnes najdete nespočet nabídek s dlouhodobými fixacemi, krátkodobými fixacemi nebo bez jakékoliv fixace. Jak se rozhodovat? S roční fixací takřka nikdy neuděláte chybu, mnohem lákavější však může být nižší cena s krátkodobou (například měsíční) fixací podle spotových cen. Než se necháte bezkonkurenční nabídkou zlákat, raději si spočítejte, zda se vám “spotová cena” skutečně vyplatí. 

Co je spotová cena elektřiny?

Spotová cena elektřiny je aktuální tržní cena, za kterou se elektřina obchoduje na burze pro okamžité dodání v řádu hodin až několika málo dnů. Tato cena se mění na základě aktuální nabídky a poptávky, což znamená, že se může lišit během dne v závislosti na spotřebě a výrobních kapacitách, včetně faktorů, jako je počasí a možnost využití obnovitelných zdrojů (např. slunečního nebo větrného výkonu). A kde zjistit, jak se trh zrovna chová? Aktuální spotové ceny si můžete kdykoliv zobrazit na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE).

“Spotové ceny” nikam nezmizely

Ačkoliv pravé spotové ceny vláda domácnostem “zařízla” po pádu Bohemia Energy a následné energetické krizi, ceny přímo odvozené od pohybů na burzách stále můžete získat. Nyní je však mohou využít jen domácnosti, které doma mají instalovaný elektroměr s průběhovým měřením. Vzhledem k tomu, že se jedná o dražší způsob měření spojený s poměrně vysokými poplatky, je potřeba při rozhodování o využití spotových cen započítat i tyto přidružené výdaje.

Pokud chytrý elektroměr nemáte, na trhu můžete najít i spotové ceny v kombinaci s fixovaným závazkem, byť na kratší dobu. “Pravé” spotové ceny mohou být jiné klidně každý den, ale s fixovaným produktem třeba na 1 měsíc se už vaše platby za silovou elektřinu nemohou měnit lusknutím prstu. 

Jak to funguje? Dodavatel za určitou cenu nakoupí energie na měsíc či dva dopředu a dá vám o ceně na každý další měsíc s předstihem vědět. U tradičních dlouhodobých fixací nákupy energií dodavatelé provádí na jeden až tři roky dopředu, tudíž víte, kolik budete platit v následujících letech ihned od počátku. Vy tedy můžete s kratší fixací těžit z nízkých burzovních cen, ale z míry vás může vyvést i jakékoliv zakolísání cen na burze. Třeba kvůli zhoršení geopolitické situace, ekonomické krizi nebo i ničím nepodložené panice investorů.  

Jak krátkodobá fixace funguje? 

Po energetické krizi, která významně zasáhla domácnosti, se v roce 2023 s pravými spotovými cenami museli klienti chtě nechtě rozloučit. Nejhůře totiž strmý růst burzovních cen dopadl právě na spotové smlouvy. 

Pokud si vyberete “novodobý spot” ve formě krátkodobé fixace třeba na měsíc, dodavatel vám bude co měsíc zasílat nový ceník. Cenu, za kterou budete energie odebírat, vám totiž dodavatel musí sdělit vždy 30 dní před účinností nové ceny. 

Smlouva v tomto případě zpravidla nefunguje jako klasická fixace, která se uzavírá na dobu určitou. U měsíčních fixací by to znamenalo, že by se každý měsíc musela prolongovat, což dodavatelé řeší tak, že nabízí například měsíční fixace ve smlouvě na dobu neurčitou s krátkou výpovědní lhůtou. Kdykoliv budete chtít odejít nebo produkt změnit, stačí jen podat výpověď smlouvy a za měsíc už bude vaše odběrné místo volné pro nového dodavatele. Pokud budete odcházet kvůli zvýšení ceny, můžete tak učinit podle obchodních podmínek dodavatele, obvykle do 10 dnů před účinností nového ceníku. To nicméně znamená, že se budete muset rychle pustit do hledání nového dodavatele, aby vám nehrozilo odpojení elektroměru


Jak co nejrychleji a nejvýhodněji sehnat nového dodavatele? Stačí jen zadat několik údajů do krátkého online dotazníku a zbytek nechte na nás. Ty nejlepší nabídky vám ukážeme do několika sekund! 


Je krátkodobá fixace výhodnější než dlouhodobá? 

V období levných energií se s krátkodobou fixací skutečně ušetřit dá. Kdo má ovšem chuť, čas a energii se ujišťovat, že burza zrovna nepanikaří? Pro domácnosti, které se elektřinou nebo plynem moc nechtějí zabývat, nejde o úplně vhodné řešení. Navíc se nemůžete spoléhat ani na to, že “bombastická” cena krátkodobé fixace bude v průměru za srovnatelné období vždy nižší než u klasického ročního či dvouletého produktu. 

Nejen že cenu mohou ovlivňovat vnější vlivy jako geopolitická situace, ale také obvyklé zlevňování v letních měsících a vyšší ceny od podzimu do jara, kdy je využití energií v domácnostech výrazně vyšší kvůli vytápění. Domácnosti s fixací na 1 rok a déle mohou být v klidu, protože výkyvy v průběhu jednoho zúčtovacího období se jich nedotknou. 

spotová cena

Pro koho a kdy je krátkodobá fixace energií vhodná? 

Krátkodobá fixace energií může představovat dobré řešení pro poučené odběratele, kteří vědí, co od tohoto typu produktu očekávat. Pokud totiž nejste ostražití, může se vám prvotní úspora pěkně vymstít. V případě, že zvolíte krátkodobý fix, byste měli pravidelně sledovat vývoj energetického trhu a rozumět pohybům na velkoobchodním trhu, tedy na burzách. Výhody krátkodobé fixace se mohou naplno projevit jen v případě, že velkoobchodní ceny jsou stabilně příznivé, případně klesají a volatilita trhu v daném období zůstane utlumená. 

Specifické riziko pak může představovat využívání spotových cen energií v zimních měsících – a to zvlášť v případě, že doma elektřinou (nebo plynem) topíte. Jakýkoliv skok spotových cen ve spojení s vyšší spotřebou by mohl znamenat, že si místo úspory připlatíte tisíce korun navíc. Ani domácnostem s nízkou spotřebou se nemusí úspora pár stovek ročně vyplatit. Jde v nadsázce o “hodně starostí za málo muziky”. Zkontrolujte si zároveň nejen nabízenou cenu za 1 MWh, ale započítejte do nákladů i přidružené měsíční poplatky, které se pohybují v řádu stokorun. Výsledná úspora pak může být nižší, než jakou očekáváte. 

Pro domácnosti, které stojí před touto volbou před koncem své aktuální smlouvy, se ve všech ohledech jeví jako výhodnější klasické roční či dvouleté závazky, případně smlouvy na neurčito bez fixace, které zpravidla bývají citelně dražší. Příznivé ceny a podmínky najdete mezi všemi produkty – stačí jen vědět, kde hledat. 

Srovnejte si nejvýhodnější nabídky dodavatelů energií na RIXO.cz. Stačí jen zadat několik údajů o vašem odběrném místě a vaší průměrné spotřebě. A pak už ihned uvidíte aktuálně nabízené ceny přesně pro vaši domácnost.