Česko přísně razí politiku nulové tolerance alkoholu za volantem. Že nesmíte řídit pod vlivem alkoholu by vás rozhodně nemělo překvapit, ale jak to funguje v praxi? Co se stane, když vám policisté dají dýchnout a výsledek není negativní? Povíme vám, na co si dát pozor, než vyrazíte na cesty. 

Všichni dobře víme, že alkohol za volant nepatří, ne každý řidič ovšem toto pravidlo bere vážně. K problémům totiž může dojít i v případě, že jste si k nedělnímu obědu dali jen jedno malé pivo. A pozor – za řidiče se zde považuje i cyklista nebo řidič (elektro)koloběžky.

Tolerance alkoholu v krvi v ČR

Alkohol za volantem je přísně postihován a právě proto hovoříme o takzvané “nulové toleranci alkoholu” – řidič by v ideálním případě měl nadýchat čistou nulu, ovšem zároveň se počítá s odchylkou 0,24 ‰. Do této naměřené hodnoty se považuje hladina alkoholu v krvi za přípustnou a výsledek dechové zkoušky je tedy negativní

Ochranné pásmo pokrývá jak zkreslení měřicím přístrojem, tak i možný výskyt alkoholu v dechu z jiných příčin, než je konzumace alkoholu. Falešně pozitivní test se může objevit například u diabetiků, stačit může ale i použití ústní vody s obsahem alkoholu. Nicméně jakmile policistům přiznáte, že jste nějaké to pivo vypili, už vám naměřené dvě desetiny promile od postihu nijak nepomohou. 

Na povolených 0,24 promile se nevyplatí spoléhat, stejně jako na to, že by měření bylo výrazně nepřesné. Nejprve se totiž provádí tzv. orientační dechová zkouška, a pokud dojde k naměření nenulové hodnoty, následuje odborná dechová zkouška, a to minimálně po pěti minutách od prvního měření. Výsledky přesnější druhé a případně dalších zkoušek pak mohou být rozhodující.

Co dělat, když si nejste jisti, jestli “něco nadýcháte”? Odmítnutí dechové zkoušky není dobrou volbou, ačkoliv na to máte právo. Jde totiž o přestupek, i kdybyste nakonec nadýchali čistou nulu. Odmítnutím dechové zkoušky si vysloužíte ve správním řízení pokutu v rozmezí 25-75 000 Kč, 6 trestných bodů a hrozí vám i zákaz řízení až na 3 roky

Jaké jsou v Česku sankce za alkohol v krvi?

Dostanete pokutu, trestné body nebo vám dokonce zabaví řidičák? Záleží především na tom, kolik promile při silniční kontrole nadýcháte. 

Co hrozí za alkohol v krvi do 0,3 ‰

Pokud nadýcháte méně než 0,3 ‰, jde o přestupek, který se řeší ve správním řízení, nikoliv tedy pouhým příkazem na místě (dříve tzv. blokovou pokutou). Očekávat můžete pokutu v rozmezí 2 500-20 000 Kč a zákaz řízení na 6-12 měsíců. Žádné trestné body se vám nepřičtou.

Co hrozí za alkohol v krvi od 0,3 do 1 ‰

Při pozitivním výsledku dechové zkoušky s hodnotou 0,3 až 1 ‰ se jedná o přestupek, který se bude projednávat ve správním řízení. Trestá se pokutou v rozmezí 2 500-20 000 Kč, zákazem řízení na 6-12 měsíců a navíc ještě 7 trestnými body

Co hrozí za alkohol v krvi nad 1 ‰

Řízením dopravního prostředku s více než než 1 ‰ alkoholu v krvi se dopouštíte trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Nezahájí se tedy správní řízení, ale rovnou trestní, kde bude o sankcích rozhodovat soud. Pachatel může očekávat pokutu v rozmezí 25-50 000 Kč, zákaz řízení na 1-10 let, přičtení 7 trestných bodů a trest odnětí svobody až na 12 měsíců.

Ještě vážnější následky má například způsobení dopravní nehody pod vlivem alkoholu nebo řízení pod vlivem alkoholu při výkonu povolání.Takový prohřešek může být potrestán až 3 roky za mřížemi.  

tolerance alkoholu

Při způsobení dopravní nehody pod vlivem se na pojištění nespoléhejte

Řízení pod vlivem alkoholu se může pořádně prodražit, a to nemluvíme jen o sankcích, které vyplývají z našich právních předpisů. Při způsobení dopravní nehody – a to s jakoukoliv naměřenou hladinou alkoholu vyjma přípustné odchylky 0,24 ‰ – vás nezachrání ani vaše povinné ručení nebo havarijní pojištění.

 Z povinného ručení sice bude poškozenému zaplacena vzniklá škoda na zdraví nebo majetku, tu ale bude zpětně pojišťovna po neukázněném řidiči vymáhat. Regres pojišťovny přitom může dosahovat řádu milionů korun. A samozřejmě ani s nárokem na plnění z havarijního pojištění viníka neuspějete. Stejná logika platí i při odmítnutí dechové zkoušky. 

Pokud se v takové situaci ocitnete (a nepřijdete rovnou o řidičák), můžete očekávat, že další pojistka se vám ve výročí na další pojistné období razantně zdraží. Pojišťovny vám totiž mohou za jízdu pod vlivem smazat veškeré bonusy, které jste za dlouhá léta nasbírali. S alkoholem si proto nezahrávejte – jedno špatné rozhodnutí vás může pronásledovat i po celý zbytek života.