Cítíte, že na vás něco leze? Pak možná přemýšlíte o tom, že si zajdete k praktikovi pro neschopenku. Pamatujte, že neschopenka není dovolená. Vážou se s ní totiž určitá práva a povinnosti. Jak překonat dny nebo týdny na neschopence bez škraloupu? 

Neschopenka vám dává prostor k tomu, abyste se vyléčili z utrpěného úrazu nebo ještě častěji nějakého nepříjemného onemocnění. Že se ale skutečně léčíte, a netrávíte místo toho svůj čas příjemnějšími aktivitami, si může přijít kontrolor ověřit. Vše, co musíte během neschopenky dodržet, a co je porušením vašich povinností, v tomto článku detailně rozebereme. 

Ke komu pro neschopenku? 

Neschopenku vám může vystavit jakýkoliv z vašich ošetřujících lékařů v případě, že zjistí určitý zdravotní problém, který vás omezuje v pracovní činnosti. Jinak řečeno, nemusí jít vždy o vašeho praktického lékaře, ale i jakéhokoliv ambulantního specialistu

Můžete se setkat také s požadavkem zaměstnavatele, aby vás vyšetřil pro rozhodnutí o pracovní neschopnosti závodní lékař. Vy se ovšem k závodnímu lékaři pro tento účel dostavit nemusíte. Je vaše výsadní právo si vybrat, kdo bude vaším ošetřujícím lékařem. Ať už vám byla vystavena neschopenka jakýmkoliv lékařem, zaměstnavatel se s ní zkrátka musí smířit. 

Dávky v pracovní neschopnosti

Pokud vám lékař vystaví neschopenku, prvních 14 dní pracovní neschopnosti vám nahrazuje příjem zaměstnavatel. Dávky ve výši 60 procent vašeho průměrného denního výdělku se nazývají jako “náhrada mzdy za nemoc”, nejde zatím o “pravé” nemocenské. To vám vyplácí až Česká správa sociálního zabezpečení od 15. dne. Pokud se vaše pracovní neschopnost protáhne na dobu delší než 30 dnů, bude vám náležet dávka ve výši 66 procent vašeho denního výdělku, od 60. dne pak 72 procent

Ačkoliv se při déletrvající pracovní neschopnosti dávky z nemocenského pojištění zvyšují, nemusí vám prostředky od státu vystačit na pokrytí všech vašich běžných nákladů. Se zajištěním finančních prostředků v případě vleklé léčby nemoci nebo úrazu může pomoci také životní pojištění, respektive dílčí pojištění pracovní neschopnosti. To si můžete sjednat jako zaměstnanci i jako podnikatelé (OSVČ).

Pojištění je možné sjednat v různých variantách, kdy se plnění formou denních dávek vyplácí zpravidla od 15., 29. nebo 60. dne pracovní neschopnosti. Případně se ještě nabízí možnost zpětného a nezpětného plnění. V případě, že zvolíte variantu se zpětným plněním, budou vám náležet dávky už za 1. den pracovní neschopnosti, ovšem ta musí trvat alespoň 15, 29 nebo 60 dnů dle vámi zvolené varianty pojištění. 

Náš tip: Ještě životní pojištění nemáte? Najděte tu nejlepší nabídku na RIXO.cz. Stačí jen vyplnit krátký dotazník a my vám do minuty srovnáme nabídky pojištění s kvalitním krytím i výhodnou cenou.

Práva a povinnosti v pracovní neschopnosti

S pracovní neschopností je spojena celá řada práv a povinností zaměstnavatele i samotného stonajícího zaměstnance. Na ty nejdůležitější z nich se nyní podíváme. 

Vaše práva

  • Máte nárok na náhradu mzdy a nemocenské dávky. Samozřejmě za předpokladu, že jste účastníky systému nemocenského pojištění.
  • Máte právo nesdělovat diagnózu, s níž marodíte. Zaměstnavateli samozřejmě sdělit důvod neschopenky můžete, ale pokud je vám to nepříjemné, nemůže vás k tomu nutit. 
  • Máte právo na ochranu před výpovědí z pracovního poměru po dobu trvání pracovní neschopnosti v prvních 14 dnech. Každé pravidlo má ovšem svou výjimku. Výpověď můžete například dostat v případě, že porušíte své povinnosti vyplývající z pracovního poměru – a pozor, to zahrnuje i povinnosti vyplývající z pracovní neschopnosti popsané níže. 
  • Máte právo na zachování pracovního místa. Vaše pozice je během pracovní neschopnosti neohrožená.
  • Máte právo na vycházky, které vám umožní váš lékař při vypsání neschopenky. Vycházky může lékař povolit v souhrnu na maximálně 6 hodin denně v časech 7-19 hodin, přičemž určení časových rozmezí je vždy na lékaři. 

Vaše povinnosti

  • Máte povinnost zaměstnavatele informovat o vzniku pracovní neschopnosti. I když je zaměstnavatel o vaší pracovní neschopnosti díky eNeschopence informován  Českou správou sociálního zabezpečení obratem po přijetí potvrzení od lékaře, vždy se také ozvěte zaměstnavateli – jakýmkoliv způsobem, který běžně v komunikaci využíváte.  
  • Máte povinnost zdržovat se na nahlášené adrese bydliště a dodržovat léčebný režim. Jak dobře víte, nemocenská není dovolená a měla by sloužit výhradně pro vaši nerušenou rekonvalescenci. 
  • Máte povinnost podrobit se případné kontrole. Že dodržujete léčebný režim si mohou ověřit kontroloři zaměstnavatele v prvních 14 dnech, případně pracovníci ČSSZ při delším trvání pracovní neschopnosti. Platí zde logika: kdo vám vyplácí peníze, ten může provést kontrolu. 
práva a povinnosti pracovní neschopnost

Kontrola při neschopence: Na co si dát pozor?

Kontrola může být provedena takřka kdykoliv v průběhu nemocenské – ráno, večer, o víkendu i ve svátek. Neklade se přitom důraz na vaše léčení, ale v zásadě jen na to, zda jste doma.

I když se poctivě léčíte, může vám zavařit třeba nefunkční, nebo nepopsaný zvonek či příliš tvrdý spánek. Pokud vás v takovém případě kontrolor nezastihne, dostanete do schránky lísteček a budete muset další den vysvětlovat lékaři, proč u vás kontrola dopadla neúspěšně. Že jste chytali vitamín D na zahradě? To nemusí být omluvitelný důvod, pokud vám tedy terapii sluníčkem lékař nenaordinoval. 

Možné kontroly nepodceňujte. Pokud vás kontrolor nezastihne doma (mimo povolené vycházky a jiné pádné důvody, kterým je například kontrola u lékaře), můžete přijít o část dávek nebo veškeré dávky, a to i zpětně. Nenechte se nachytat, a hlavně se brzy uzdravte!